طراحی سایت و ۷ اشتباه رایج

آموزشی

طراحی سایت حرفه ای

میلیونا سایت تا کنون ساخته شدن و هرروز صدها یا  شاید هزاران طراحی سایت جدید انجام میشه. نکته اساسی اون هستش که معیارهای اصلی در طراحی سایت و تعیین کیفیت اون چیه؟

در طراحی سایت باید به شکل همزمان زیبایی و کارایی اونو مهم بدونیمش، زیبایی و خلاقیت در طراحی سایت حرفه ای بسیار اثر میذاره ولی اگه کارایی لازم رو نداشته و بازدیدکنندگان شما نتونن بخوبی از امکانات اون بهره مند شن ارزشی نداره. در این مقاله می خوایم ۷ نکته اساسی که طراحان و کدنویسان در طراحی سایت به اون توجهی نمی کنن بررسی کرده و راه پیشگیری از اونا رو به شما آموزش بدیم.

خلاقیت

۱- جستجو در سایت

اینترنت مانند آرشیوی از اطلاعاته، اگه سایت شما دارای مطالب روزانه و یا وبلاگه امکان جستجو در اون چیزی لازم میشه، طراحی سایت باید به شکلی باشه که بازدیدکنندگان خیلی سریع به اطلاعات لازم خود برسن و جستجو در سایت یکی از بهترین روش ها واسه این کاره.

پیشنهاد:

 • موتور جستجوی گوگل قویترین موتور در حال حاضره که امکانی به نام Custome Search Engine یا همون موتور جستجوی شخصی رو واسه استفاده در طراحی سایت ارائه کرده. شما پس از ثبت نام، کد HTML گوگل رو دریافت کرده و در سایت خود قرار میدین اینطوری یه موتور جستجوی قوی در سایت خود دارین.

 • کد زیر یه نمونه فرم HTMLه واسه نمایش جستجوی گوگل روی سایت بدون تغییر در طراحی سایت شما استفاده میشه. تموم کاری که باید انجام بدین قرار دادن نشانی سایت خود در کد زیره، هم اینکه می تونین عبارت مربوط به دکمه جستجو رو تغییر بدین.
 • <form action=”http://www.google.com/search” method=”get”>

  <br>  <fieldset>

  <br>  <input type=”hidden” name=”sitesearch” value=”https://websima.com/blog/” />

  <br>  <input type=”text” name=”q” size=”۲۵″ maxlength=”۲۵۵″ value=”” />

  <br>  <input type=”submit” value=”جستجو در ” />

  <br>  </fieldset>

  <br>  </form>

  ۲- خوانا نبودن متن

  یکی از مهمترین عوامل در طراحی سایت خوانا بودن نوشته های موجود در اون هستش. طراحی قشنگتر و خلاقانه توجه بازدیدکنندگان رو به خود جلب می کنه ولی واسه دریافت اطلاعات نیاز به به کار گیری نوشته داریم. به کار گیری فونتای نامتعارف و یا رنگای ناجور در طراحی سایت میتونه خوندن مطالب رو واسه کاربران سخت کرده و موجب خروج اونا از سایت شما شه.

  پیشنهاد:

  •  ترکیب رنگ مورد استفاده در طراحی سایتای بزرگ رو بررسی کنین تا به تاثیر به کار گیری رنگ در خوانایی مطالب پی ببرین. هم اینکه مقاله ترکیب رنگ سایت با الهام از طبیعت میتونه به شما کمک کنه.
  • در طراحی سایت و بخشای جور واجور اون از فونتای عادی و آشنا واسه چشم خوانندگان استفاده کنین و ار نوشته های خیلی ریز دوری کنین.

  ۳- رعایت اصول نوشتن

  محتوای مطالب سایت واسه اون بازدیدکننده جذب می کنه. ساختار نوشته و رعایت اصول نگارشی میتونه به اندازه طراحی سایت بر موفقیت و شکست شما تاثیر داشته باشه. در دنیای امروز اینترنت کاربران مطلبی رو نمیخونن مگه اینکه واقعا واسه اونا به درد بخور و خیلی مهم باشه، در نتیجه اول نگاهی کلی به مطلب و سرفصلای اون می کنن. بعضی وقتا طراحی سایت و یا بی سلیقگی نویسنده موحب بی توجهی به این نکته اساسی و نبود به کار گیری سرفصل و تگای HTML میشه.

  عنوان مناسب و مجزایی واسه هرصفحه از سایت مشخص کنین تا بازدیدکنندگان شما بدونن که در هر لحظه در چه صفحه ای قرار دارن، مشاهده میشه که در نمونه هایی از طراحی سایت حتی نام صفحات به درستی انتخاب نمی شن.

  پیشنهاد:

  با به کار گیری دستورات CSS و HTML صفحات داخلی سایت رو بدرستی طراحی کنین:

  • طراحی سایت رو به شکلی انجام بدین که فاصله مناسب بین خطوط و نوشته و عکسا رعایت شه.
  • بروزرسانی و بازبینی رو همزمان انجام بدین. اضافه کردن مطالب جدید با رعایت اصول بسیار مناسبه ولی بعضی وقتا نوشته های قبلی سایت رو بازبینی کرده و اشتباهات موجود رو رفع کنین.

  ۴- طراحی سایت با دسترسی مناسب

  نشانی دهی، طراحی منوا و دسترسی آسون به بخشای اصلی عوامل موثری بر افزایش کارایی سایت شمان که بخوبی باید در طراحی سایت مورد توجه قرار گیرند. استاندارد مشخصی واسه اینکار در طراحی سایت وجود نداره و باید متناسب با محتویات هر سایتی انجام شه.

  اگه از نوشته واسه نشانی دهی به صفحات استفاده میکنین باید کوتاه و نشون دهنده مطالب اون صفحه باشه و اگه با به کار گیری تصاویر واسه تعیین بخشای جور واجور در طراحی سایت بهره میگیرید، رابطه معنایی تصویر و محتوای صفحه اهمیت بالایی داره. لینکای خراب نباید جایی در صفحه اصلی شما داشته باشن و مهمتر از همه اینکه هیچ لینکی از صفحه اصلی به خود اون قرار ندین!

  پیشنهاد:

  • دسترسی به صفحات جور واجور رو با نوشته انجام بدین و در صورت به کار گیری تصویر متن جانشین رو یادتون نره.
  • طراحی سایت و نشانی دهی در اون به شکلی باشه که کاربران با کمتر از سه کلیک به صفحه مورد نظر خود راه پیدا کنن وگرنه سایت شما رو ترک می کنن.

  ۵- تنوع صفحات در طراحی سایت

  خلاقیت و به کار گیری گرافیک قشنگتر خیلی خوبه ولی زیاده روی در اون مخصوصا واسه طراحی سایت اثر معکوسی بهمراه داره. طراحی ظاهری متفاوت و جدا از هم واسه هر صفحه از سایت نتیجه ای جز پریشونی و گیجی کاربران نخواد اشت. فرقی نمی کنه که طراحی سایت شما چقدر جذاب باشه، اگه رابطه گرافیکی مناسبی بین صفحات برقرار نکنین کاربران با اون راحت نیستن و سایت شما رو ترک میکنن.

  پیشنهاد:

  • یه  قالب کامل و قشنگتر واسه تموم صفحات داخلی خود طراحی کنین.
  • زیبایی در کنار سادگی تاثیر بیشتری داره. در طراحی سایت خلاقیت خود رو در مورد سادگی صفحات استفاده کنین.

  ۶- به کار گیری موسیقی متن

  کاربران بدنبال کارایی و محتوای مناسب در طراحی سایت شمان و ۹۹ درصد اونا اهمیتی به موسیقی متن سایت شما نمیدن. بعضی وقتا مشاهده میشه که اشتباه بدتری در طراحی سایت انجام میشه و واسه هر صفحه موسیقی جداگونه ای قرار میدن که نتیجه ای جز برهم زدن آرامش و مصرف پهنای باند بازدیدکنندگان نداره.

  • از موسیقی در سایت استفاده نکنین و اگه مجبور به این کارین در طراحی سایت خود فضایی مشخص برا اون در نظر بگیرین و کنترلش رو به کاربران بسپارین تا بتونن در هر لحظه اونو خاموش کنن.

  ۷- آزمایش کارایی طراحی سایت

  طراحی سایت خود رو به شکلی انجام بدین که روی تموم مرورگرها قابل مشاهده باشه، پس از پایان کار لیستی از دستگاه ها و مرورگرها جفت و جور کنین و چگونگی نمایش سایت روی هرکدوم رو آزمایش کنین.

  پیشنهاد:

  • سایت روی موبایل و تبلت میشه دید؟
  • موبایل

  • طراحی سایت و کدنویسی اون همخوانی لازم با تموم مرورگرها رو داره؟
  • W3C  وسیله مناسبی رو واسه بررسی کیفیت طراحی سایت در اختیار شما قرار می ده.

   

  بیشتر بخونین: ۹ روش افزایش سرعت ایندکس سایت