No category

پایان نامه با موضوع بهبود عملکرد، مصرف کنندگان، بهبود کیفیت، تقسیم بندی

دانلود پایان نامه

و کنجاله کلزا محسوب نمی شود بلکه کربوهیدرات های موجود در آن از قبیل پکتین، سلولوز و آمیلوز نیز از مواد محدود کننده می باشند (بل، ۱۹۸۴).
با نحوه فرآوری مناسب دانه کلزا و همچنین استفاده کردن آنزیمی مناسب می توان میزان مصرف دانه کلزا را در جیره افزایش داد. با این کار می توانیم ترکیبی مناسب و همزمان از پروتئین و چربی در جیره داشته باشیم.

۲ – ۶ – کانولای پرچرب
به دانه کامل کلزای آسیاب شده که تحت حرارت و فشار بالا در زمان کوتاه توسط دستگاه اکسترودر تولید می شود? دانه پرچرب کلزا (کانولا) گفته می شود.تولید دانه کانولای پر چرب ( با میزان اسید اوریک و گلیکوزینولات پایین) توسط کانادایی ها به منظور بهبود کیفیت روغن انجام شد. تا روغن کانولا با میزان اسید اروسیک کمتر از ۲? تولید شود. به علاوه میزان گلیکوزینولات در دانه نیز تا سطح ۳۰ میکرو مول در گرم کاهش داده شده است که باعث افزایش کیفیت کنجاله می شود. روغن کانولا نیز نسبت به سایر روغن های گیاهی دارای اسید اولئیک بالا (۵۵?) و میزان اسید لینولئیک پایین ( ۲۶?) می باشد. روغن کانولا به علت تناسب مطلوب ۲:۱ لینولئیک اسید و لینولنیک اسید از نظر مصرف کنندگان مطلوب تر است و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. میزان آلفا توکوفرول ( فعالیت ویتامین E) در روغن کانولا بیشتر از دانه سویا است ، روغن کانولا با فعال شدن پلاکت ها مانع از لخته شدن در عروق می شود. و در کاهش میزان LDL خون موثر است.

۲ – ۷ – انواع روش های عمل آوری
در غذاهای دام وطیور روشهای فرآوری متعددی بکار گرفته می شود. بعضی از این روش ها ممکن است بطور قابل توجهی ارزش غذایی آنها را تغییر دهد. به عنوان مثال حرارت که در بعضی از موارد مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است به بعضی از مواد خوراکی آسیب رساند و یا بالعکس ممکن است سبب قابل استفاده ترشدن غذاها بشود. پلت کردن موجب افزایش مصرف خوراک می شود در حالی که آسیاب کردن ضمن کاهش مصرف خوراک، تاثیر منفی برروی قابلیت هضم پروتئین و کربوهیدراتها داشته باشد (فرهومند، ۱۳۸۷).
دو نوع تقسیم بندی مختلف وجود دارد.
الف- فرآیندهای فیزیکی- مکانیکی، فرآیندهای شیمیایی و فرآیندهای میکروبیولوژیکی (فرهومند، ۱۳۸۷).
ب- فرآیندهای گرم و سرد(مکدونالد و همکاران، ۱۳۸۵).

فرآیندهای گرم:
در این فرآیند دانه ها طی مراحل آماده سازی حرات می بینند، این حرارت به آنها داده شده و یا اینکه خود بر اثر اعمال مکانیکی مراحل مزبور به وجود می آید. شامل تهیه فلیک توسط بخار داغ، میکرونیزاسیون، حرارت دادن مستقیم یا روش تاباندن اشعه مادون قرمز، اکسترودینگ، اکسپندکردن وتهیه پلت در حرارتهای زیاد می باشد.

فرآیندهای سرد:
در این فرآیندها درجه حرارت دانه ها به شکلی که قابل توجه باشد افزایش نمی یابد. شامل آسیاب کردن، له کردن، شکستن، تهیه پلت در درجه حرارت معمولی، خیساندن، افزودن آنزیم، اسیدهای آلی ویا قلیایی بر دانه ها است. آسیاب کردن دانه ها جهت تغذیه طیور در واحدهای بزرگ مرغداری که به سنگریزه دسترسی ندارند، برای بدست آوردن حداکثر تولید ضروری می باشد. درجه آسیاب کردن نباید از یک حد معینی فراتر رود. در غیر این صورت علاوه بر اینکه قابلیت هضم و عملکرد بهبود نمی یابد، بلکه ممکن است باعث بروز مسایلی در سلامتی خوک گردد وآسیاب ریز ممکن است باعث تولید گردوخاک شود که می تواند توسط دام استنشاق شده و باعث آبریزش از چشم گردد. علاوه بر این تغذیه غلاتی که در اندازه های ریز آسیاب شده اند، به ویژه ذرت، باعث زخم شدن ناحیه مروی معده می گردد. در این جا، ذرات ریز باعث آبکی شدن محتویات معده شده وپپسین واسید معده به راحتی از معده عبورکرده و به ناحیه بدون حفاظ مری می رسند. افزایش آبکی شدن ممکن است همچنین باعث بالاآوردگی ماده هضمی دوازدهه گردد. در مورد گاو عقیده عموم بر این است که تنها باید به له کردن ویا شکستن دانه ها اکتفا نمود. اما در گوسفند که غذا را به خوبی می جود فرآیند دانه غلات اصولا لازم نیست (مکدونالد و همکاران، ۱۳۸۵). در ادامه هر یک از این روشها توضیح داده شده است.

۲ – ۷ – ۱ – خیساندن
البته میتواند جزء فرآیندهای گرم نیز قرار بگیرد. سموم محلول در دانه حبوبات در اثر خیساندن همراه آب خارج میشوند. این روش در مورد خللر کاربرد بیشتری دارد. پختن دانه ها در مقدار آب کافی وخارج کردن آب قبل از مصرف به مقدار قابل ملاحظه ای سبب از بین رفتن سم میشود. خیساندن دانه ها به مقدار کافی در آب ودور ریختن آب قبل از مصرف نیز سم را از بین می برد. در لوبیاها خیساندن وشستشو دادن سبب از بین رفتن هیدروژن سیانید (HCN) می شود. ولی گلوکوزید لینامارین به آسانی توسط شستشو خارج نمی گردد. خیس کردن و شستشو دادن بذور جوانه باعث کاهش الیگوساکاریدها شده وقابلیت هضم دانه را بهبود می بخشد (فرهومند، ۱۳۸۷).
طیبی و همکاران (۱۳۸۷) با انجام آزمایش بر روی تاثیر سطوح افزایشی گاودانه خام وعمل آوری شده به این نتیجه رسیدند، با عمل خیساندن گاو دانه واتوکلاو کردن آن عملکرد بهتری احتمالا حاصل خواهد شد که بیانگر توانایی بالاتر این روش عمل آوری در حذف عوامل ضدتغذیه ای نظیر کاناوانین بوده است. نتایج حاصل از این تحقیق نشان داد که در صورت دسترسی آسان وارزان به این دانه، گاودانه را به صورت خام وعمل آوری شده می­توان در قالب سطوح افزایشی ۵، ۱۰ و ۱۵% (بترتیب در دوره آغازین، رشد وپایانی) می توان استفاده نمود.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   منبع پایان نامه درمورد نرم افزار، شبیه سازی، تجزیه واریانس، دانشگاه فردوسی

۲ – ۷ – ۲ – عمل آوری با اسیدهای آلی
اسیدهای آلی، نظیر اسید پروپیونیک را گاهی به دانه های حاوی رطوبت زیاد، به خصوص جو، اضافه کرده تا به عنوان ممانعت کننده رشد کپک ها عمل نمایند. چنانچه اسید مزبور به خوبی وبه صورت یکنواخت بذور را آغشته نسازد امکان کپک زدگی بخشی از دانه ها وجود داشته که می تواند برای سلامتی حیوانات مضر باشد (فرهومند، ۱۳۸۷).
آموزمهر وهمکاران (۱۳۸۷) در بررسی اثر سطوح مختلف سبوس برنج خام وعمل آوری شده با اسید استیک بر عملکرد وترکیبات لاشه جوجه های گوشتی نشان دادند، اختلاف معنی داری در افزایش وزن جوجه های گوشتی در اثر استفاده از سبوس برنج خام یا عمل آوری شده با اسید استیک وجود ندارد وافزایش مقدار سبوس برنج به طور معنی داری باعث افزایش ضریب تبدیل غذایی گوشتی شد.

۲ – ۷ – ۳ – افزودن آنزیم
استفاده از مکمل های آنزیمی در خوراک مرغ گوشتی در طول یک دهه اخیر بعنوان یکی از روش های عمل آوری خوراک وهمچنین راه کاری موثر برای بهبود عملکرد وکاهش اثرات نامطلوب وجود ترکیبات پلی ساکارید غیرنشاسته ای یا اصطلاحاً N.S.P )طیبی وهمکاران، ۱۳۸۷( در تعدادی از غلات همانند گندم و جو در جیره بطور فزآینده ای گسترش پیدا نموده وتوزیع آنزیم های خوراکی بعنوان یک صنعت اشتغال زا مورد توجه صنعت خوراک دام وطیور قرار گرفته است. تجزیه ترکیبات پلی ساکارید غیر نشاسته ای وهمچنین سایر ترکیبات کربوهیدراتی در هنگام افزودن آنزیم به جیره، موجب آزادشدن موادمغذی داخل سلول­های گیاهی ودر نتیجه افزایش میزان قابلیت هضم آن­ها می­گردد که این می­تواند با استفاده از روش های مستقیم و غیرمستقیم موجب کارایی استفاده از خوراک وعملکرد جوجه های گوشتی گردد. مقدار بهبود در عملکرد در هنگام افزودن آنزیم به جیره متفاوت بوده وتحت تاثیر نوع غله مورد استفاده، رقم غله مورد استفاده، سن پرنده، نوع چربی مورد استفاده، نوع ومیزان فرآورده انزیمی مورد استفاده وغیره قرار دارد (کریمی و صادقی، ۱۳۸۷).
NSP های موجود در جو باعث محبوس شدن لیپیدها، پروتئین و نشاسته شده واین مواد مغذی را از دسترس آنزیم های گوارشی خارج می کند. مکمل های آنزیمی ویسکوزیته روده ای را کاهش داده و ابقای ظاهری این مواد را بهبود می بخشد و باعث ابقای مواد مغذی و مصرف خوراکمی گردد، بنابراین افزایش دهنده فعالیت تولیدی حیوان است.
گارسیا وهمکاران (۲۰۰۸) تاثیر کمپلکس آنزیمی قارچی زایلاناز و بتاگلوکوناز به همراه عمل آوری با گرمای جو را برروی عملکرد تولیدی جوجه های گوشتی آزمایش کردند، عمل آوری با گرما باعث از هم گسیختگی ساختار سلولی، آزادکردن نشاسته از ماتریکس پروتئینی و افزایش عملکرد آنزیم بر روی نشاسته شد. آنزیم ویسکوزیته روده ای را در همه سنین کاهش داد و مصرف آب و ماده خشک ومحتویات ایلئوم را افزایش داد. مکمل آنزیمی کل ابقای ظاهری مواد مغذی، افزایش وزن بدن و ضریب تبدیل خوراک را افزایش داد. تاثیر مکمل آنزیمی بر روی عملکرد همراه با عمل آوری با گرما بیشتر مشهود بود.
منگ و همکاران (۲۰۰۵) بیان کردند، آنزیم های کربوهیدراز در بهبود افزایش وزن، ضریب تبدیل خوراک، AMEn، قابلیت هضم ظاهری ایلئومی نشاسته و پروتئین و قابلیت هضم ظاهری کل NSP ها در پرندگان تغذیه کننده گندم، ضایعات بوجاری گندم، کنجاله سویا، کنجاله کانولا و نخود موثر بودند. افزودن آنزیم قابلیت هضم NSP را از ۱۱.۱ به ۳۰.۱% بهبود بخشید و باعث افزایش مشخص در مقدار TMEn (40176 در مقابل Mcal/Kg g 4.744) شد.

۲ – ۷ – ۴ – تهیه فلیک
توسط بخار که اغلب از دانه ذرت صورت می گیرد، دانه ذرت ایتدا توسط بخار داغ پخته شده، سپس از میان غلطک هایی عبور کرده وخشک می شود، به این ترتیب دانه ذرت به صورت پولک های پهن ونازکی درآمده که در مقایسه با دانه اولیه از نظر دام مطلوب تر و قابلیت هضم آن نیز اندکی بیشتر است. تبدیل دانه ذرت به فلیک ذرت به روش مذکور نسبت اسیدپروپیونیک را در اسیدهای چرب فرار در شکمبه افزایش می دهد. در حدود ۷۵ درصد از نشاسته ذرت آسیاب شده در شکمبه هضم می شود در حالی که با بخار دادن و فلیک کردن آن، این رقم به حدود ۹۵ درصد افزایش می یابد (مکدونالد و همکاران، ۱۳۸۵).

۲ – ۷ – ۵ – میکرونیزاسیون (حرارت دادن غلات با امواج میکروویو تا دمای ۱۵۰ درجه سانتی گراد)
در رابطه با فرآیند دانه غلات به منظور تشریح فرآیندی استفاده می شود که در آن دانه توسط حرارت حاصل از تابش اشعه پخته شده وسپس با عبور از میان غلطک های دندانه دار خرد می گردد. در این روش گرانول های نشاسته متورم وپاره شده و ژلاتینیزه می شوند، به این نحو آنزیم های دستگاه گوارشی بر روی آن بهتر عمل می کنند (فرهومند، ۱۳۸۷). ناپدید شدن ماده خشک ونیتروژن دانه آسیاب شده کانولا توسط عمل آوری با امواج میکروویو در شکمبه کاهش یافت. اما ناپدیدشدن ماده خشک روده ای و کل نیتروژن افزایش یافته بود. عمل آوری با امواج میکروویو قابلیت تجزیه پروتئین شکمبه ای را کاهش می دهد وتاثیر قابلیت تجزیه پذیری پروتئین شکمبه ای از دانه کانولا ودر ترکیب با آسیاب شده،

دیدگاهتان را بنویسید