17 روش ساده و آسان برای کاهش وزن سریع و همیشگی که پیش از این نمی دانستید ! | تغذیه سالم

تندرستی - پزشکی

17 روش ساده و آسون واسه کاهش وزن سریع و همیشگی که قبل از این نمی دونستید !

17 روش ساده و آسون واسه کاهش وزن سریع و همیشگی که قبل از این نمی دونستید !

17 روش ساده و آسون واسه کاهش وزن سریع و همیشگی

1- واسه ناهار خوردن هر چند هم کوتاه زمان خاص خودشو بدین

اینکه پشت میزتون بشینین و یا همزمان با نگاه کردن به تلویزیون غذا بخورین در غذا خوردن تون مشکل به وجود می آورد. از اونجایی که مغز به درستی در پیدا نمی کنه که چی می خورید، بدون احساس رضایت کامل و با خوردن مقدار بیشتری غذا از جا بلند میشین.

دکتر «آلیسا رامسی» میگه: “بیشتر آدما به بشقاب خود نگاه می کنن اما واقعا نمی دونن که در اون بشقاب چی بوده. به خاطر همین هم احساس رضایت در اونا به وجود نمیاد و یه ساعت بعد بازم گرسنه می شن.”

ایده آل ترین حالت اینه که بازه وقتی بین ۲۰ تا نیم ساعت رو روی غذایی که می خورید تمرکز کنین. دکتر رامسی بر اون باوره حتی اگه نمی تونین دست کم ۵ تا ۱۰ دقیقه رو فقط به غذا خوردن اختصاص بدین.

2 – کوچیک ترین بشقاب رو انتخاب کنین

وقتی که به رستوران یا مهمانی می رید اگه از بشقابای کوچیک تری استفاده کنین فرصت دارین که بازم به سراغ غذاها برید و از اونا بکشین. اما اگه بشقاب خود رو پر کنین بیشتر مجبور به تموم کردن اون هستین و امکان داره پرخوری کنین.

3 – قبل اینکه قهوه بخورین یه لیوان آب بخورین

خیلی از مواقع احساس تشنگی با گرسنگی اشتباه گرفته می شه. حتی زمانایی که تازه غذا میل کردین و اصلا گرسنه نیستین امکان داره که احساس تشنگی گول تون بزنه و فکر کنین که دوباره گرسنه شدین.

دکتر رامسی پیشنهاد می کنه همیشه به مقدار کافی آب استفاده کنین و خصوصا وقتی که از خواب بلند میشین کمی آب بخورین.

4 – قبل اینکه واسه خرید کردن به سوپر برید میان وعده ای بخورین

اگه در زمان خرید مواد غذایی و خوراکی گرسنه باشین به سراغ خوراکیای ناسالم خواهید رفت اما اگه سیر باشین گزینه هایی رو انتخاب می کنین که سالم تر هستن.

5 – چیپس رو از داخل کاسه بخورین

درسته که به خود می گین بعد از خوردن ده عدد دیگه نخوام خورد اما در خیلی از مواقع به این وعده خود عمل نمی کنین پس بهتره از داخل بسته بندی اصلی چیپس اونو میل نکنین. پس کمی از اونو داخل کاسه ریخته و بخورین.

6 – یخچال خود رو از سبزیجات پر کنین

دکتر رامسی میگه که همیشه یخچال خود رو از سبزیجات تازه یا نیم پخته پر کنین. خیلی از ادما از این موضوع شاکی هستن که سبزیجات خیلی سریع خراب می شن واسه جلوگیری از این وضعیت می تونین از شکلای جور واجور نیم پخته و فریزری سبزیجات استفاده کنین که خیلی هم سریع آماده می شن.

می تونین در کنار وعده های غذایی از اونا استفاده کنین و از شیرینی طبیعی موجود در اونا هوس خوردن شیرینی تون رو برآورده کنین.

7 – غذا رو از روی گاز بکشین

اگه از روی گاز غذا رو بکشین و ملاقه رو هم همون جا باقی بذارین و سر جای تون بشینین، واسه کشیدن دوباره غذا سریع به سراغ گاز نخواهید رفت.

از اونجایی که حدود ۲۰ تا نیم ساعت زمان میبره که پیام سیری به مغز مخابره شه، با این کار فرصت اونو پیدا می کنین تا این پیام رو به مغز خود برسونین.

8 – به سبد نانی که در مقابل تون گذاشته می شه نه بگید

حتی اگه گرسنه هم نباشین و اینجور سبدی در مقابل شما گذاشته شه ممکنه واسه خوردن اون وسوسه شید.

در واقع این سبد در اونجا گذاشته شده تا شما از دیر اومدن غذا روی میز شکایت نکنین. این سبد تنها پر از کالریه و شاید فراموش می کنین اونو هم در فهرست کالریای مصرفی اون وعده بذارین.

بهتره اونو از جلوی خود وردارین و یا از گارسون بخواین که اون سبد رو از جلوی شما برداره.

9 – همیشه واسه غذای اضافه درخواست ظرف یه بار استفاده کنین

بیشتر وعده غذایی ای که در رستوران خورده می شه می تونه برابر چند وعده بعضی وقتا ۶ وعده غذای معمولی ای باشه که میل می کنین پس از همون اول و واسه جلوگیری از پرخوری، به خودتون قول بدین که تنها نصف اونو می خورین.

بدون این دست اون دست کردن با رسیدن به نیمه غذا قاشق و چنگال رو پایین گذاشته و سر قول خود بمونین و باقی اونو با خود ببرین.

10 – ورزش رو از برنامه روزمره خود حذف نکنین

یکی از مهم ترین کارایی رو که در فهرست وظایف مهم خود قرار می دید، ورزش کردن باشه.

می تونین حتی وقتی رو که باید به این ورزش کردن اختصاص داده شه رو در تقویم خود یادداشت کنین مثلا دوشنبه ۲۰ دقیقه و واسه بقیه روزا هم برنامه مدونی داشته باشین.

11 – نگران این موضوع نباشین که تمرین و فعالیت بدنی تون کوتاهه

حتی اگه تمریناتون به ۱۰ تا ۱۵ دقیقه هم محدود شه اما دائم انجام شه خیلی خوبه. با این کار می تونین ضربان قلب رو واسه تمرینای بیشتر هم آماده کنین.

12 – بیشتر از پله ها استفاده کنین

با همون چند پله بالا رفتن می تونین کم کم خود رو به استاندارد پیاده روی ۱۰٫۰۰۰ قدمی روزانه برسونین.

حتی می تونین واسه اینکه با کمترین زمان این کار رو انجام بدین از طبقه دیگری واسه رفتن به سرویس بهداشتی استفاده کنین. با این کار خود رو راضی به جنب و جوش بیشتر و بالا رفتن از چند پله بیشتر می کنین.

13 – صبحونه رو از شب قبل حاضر کنین

اگه صبح رو با مصرف اندازه پروتئین کافی شروع کنین به شما احساس سیری بیشتری میده و بقیه روز هم دائم به سراغ هله هوله خوردن نخواهید رفت.

خصوصا اگه واسه روز بعد برنامه شلوغی ترتیب دیدین بهتره صبحونه پر پروتئینی رو از شب قبل حاضر کرده باشین.

هم اینکه می تونین کمی آجیل و میوه رو هم داخل پلاستیک گذاشته و صبح که واسه بیرون رفتن عجله دارین اونو از داخل یخچال خارج کرده و با خود ببرین.

14 – آواکادو رو یادتون نره

اضافه کردن مایونز یا پنیر به غذا می تونه ۱۰ گرم چربی بیشتر و ۱۰۰ گرم کالری بیشتر رو به همراه داشته باشه. خصوصا اینکه بیشتر این مقدار به بیشتر از یه قاشق هم افزایش پیدا می کنه.

می تونین به جای این ترکیب از آواکادو استفاده کنین که شامل چربی اشباع نشده. علاوه بر این وجود فیبر موجود در اون می تونه دلیل ایجاد احساس سیری در شما شه.

15 – در سالاد خود از سسای پر چرب اما غیر شیرین استفاده کنین

بیشتر در خیلی از سسای آماده سالاد مقادیری شکر هست. بهتره به جای خوردن سس سالادی که شامل شکره از چربیای اشباع نشده زیادی مثل روغن زیتون فراوون استفاده کنین.

16 – در وعده ناهار سبزیجات بیشتری استفاده کنین

سبزیجات خیلی کم کالری هستن و عوضش احساس سیری رو در شما به وجود میارن. دکتر رامسی عقیده داره که بیشتر مردم روزانه به اندازه کافی سبزیجات مصرف نمی کنن.

در خیلی از مواقع در طول روز به اندازه کافی مصرف نمی شن و فقط به وعده شام اختصاص داده می شن. با قرار دادن سبزیجات در وعده ناهار خود، می تونین بخشی از این کمبود رو جبران کنین.

دست کم سه بار در هفته رو به خوردن سبزیجات کافی در وعده ناهار اختصاص بدین.

17 – نون سفید رو با قهوه ای جانشین کنین

در روند فرآوری شدن نون و تبدیل اون به نون سفید مقدار خیلی از فیبر موجود در اون گرفته می شه.

از اونجایی که همین فیبر احساس سیری رو در ما به وجود می آورد، ساعتا بعد از خوردن نون قهوه ای فیبردار احساس گرسنگی نمی کنیم.

هم اینکه کربوهیدراتای سفید سریع تر به قند تبدیل می شن که همون قدر که سریع به شما انرژی میدن خیلی هم سریع انرژی شما رو کاهش میدن. پس مصرف نون قهوه ای می تونه باعث ایجاد احساس سیری و جلوگیری از پرخوری در شما شه. / ما

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *