18 خاصیت لیموترش | سبزیجات

تندرستی - پزشکی

18 خاصیت لیموترش

لیمو خاصیت ضدباکتریایی، ضدویروسی، تقویت کننده سیستم دفاعی بدن، کم کننده وزن، هضم کننده و تصفیه کننده کبد رو داره.

لیمو دارای املاح و ترکیبات زیادی مانند اسیدسیتریک، کلسیم، منیزیم، ویتامینC، فلاوونوئید، پکتین و لیمونینه که ایمنی بدن رو تقویت می کنه و با عفونتا مقابله می کنه. با اینکه با خاصیت لیمو آشنا هستین بازم در این مطلب به گوشه ای از خواص این خوراکی بسیار به درد بخور می پردازیم.

 

1) جوش: لیمو شامل اسیدسیتریکه که واسه درمان جوش بسیار موثره. ویتامین C موجود در میوه های استوایی واسه تازگی پوست لازمه همونجوریکه می دونین خوردن ناشتا یه لیوان آب ولرم با لیمو واسه پوست خوبه.

1- با به کار گیری انگشت یا پنبه کمی آب لیموی تازه روی جوش بمالید و بذارین شب کامل روی پوست بمونه. صبح روز بعد با آب صورت خود رو بشورید. با اینکه ممکنه کمی ناراحت کننده باشه و شاید احساس سوزش کنین اما لیمو واسه درمان جوش بسیار به درد بخور و کاربردیه.

2- یه سهم آب لیموی تازه رو با یه سهم آب گلاب و یا عسل رقیق شده با آب مخلوط کنین و به مدت نیم ساعت روی جوش بذارین و بعد با آب بشورید. این عمل رو 2 بار، یه بار به هنگام صبح و یه بار عصر تکرار کنین. با اینکه این درمانا طبیعی هستن اما در صورت زیاد بودن جوش و یا داشتن زخم باز، اول با دکتر مشورت کنین.

 

2) اضطراب رو نابود می کنه؛ بررسیا نشون میده لیمو اثر آروم بخش داره و خستگی بیشتر از اندازه، سرگیجه، اضطراب، تنش و دستپاچگی رو نابود می کنه. استنشاق روغن لیمو، هوشیاری و قدرت تمرکز فرد رو زیاد می کنه. واسه افزایش توانایی کارمندان در محیط کار از خوشبوکننده با بوی لیمو استفاده می شه. اگه حالت عصبی و نگرانی دارین، چند قطره روغن لیمو رو روی دستمال بچکانید و بو کنین.

واسه خوشبو کردن دهن، روزی چند بار به طور کامل با یه لیوان آب ولرم شامل آب یه لیمو غرغره کنین. جویدن یه برش لیمو پس از هر وعده غذایی هم می تونه به درد بخور باشه

3) آفت دهن؛ خاصیت ثابت شده ضدباکتریایی و ضدویروسی لیمو روند بهبود آفت رو تسریع می کنه. کافیه روزی 3 بار آب مخلوطی از یه لیموی تازه و یه لیوان آب ولرم غرغره کنین با اینکه در اوایل احساس سوزش می کنین اما با استفاده تکراری احساس سوزش کاهش پیدا می کنه.

 

4) تب؛ است. هر 2ساعت یه لیوان آب جوش با کمی عسل و آب یه لیموی ترش و تازه بخورین تا تب و لرز شما از بین بره.

 

5) میخچه و پینه بستن پوست؛ پماد لیمو رو یه شب کامل روی میخچه و پوست پینه بسته بمالید. یا این که برشی به ضخامت حدود 5 میلی متر رو روی میخچه بذارین و با باند ببندین.

 

6) اگزما؛ اگه از عفونت پوستی مانند اگزما رنج می برید، لیمو می تونه آرامش دهنده باشه. 8 قطره روغن لیمو رو با یه لیوان آب ولرم و یه قاشق غذاخوری عسل رقیق شده مخلوط کنین. بعد پارچه تمیز رو به اون محلول آغشته کنین و روزی 2 تا 3 بار به مدت 15 دقیقه روی قسمت مورد نظر بذارین. این روش نه فقط عفونت رو کم می کنه بلکه خارش رو هم نابود می کنه. عسل هم مانند لیمو خاصیت ضدالتهابی داره و روند بهبود رو تقویت می کنه.

7) خستگی بیشتر از اندازه؛ آدمایی که فاصله های طولانی پیاده روی می کنن، با احساس خستگی می تونن با ایجاد سوراخی روی لیمو با به کار گیری نی آب اونو بمکند تا علاوه بر احساس تازگی، از خواص دارویی لیمو استفاده کنن. کاوشگران واسه مراقبت از عفونتای منطقه استوایی هم از لیمو استفاده می کنن. مقدار کمی آب لیمو نسبت به مقدار زیاد آب، تشنگی رو به طور موثر رفع می کنه. مسافران با تجربه تصریح می کنن، اضافه کردن کمی آب لیمو به آب آشامیدنی معمولی در شهرهای جور واجور، باعث ضدعفونی و مانع مریضی بر اثر حساسیت به آبای آلوده می شه. از اون جایی که روغن لیمو فعالیت مغز رو تحریک می کنه، هر وقتی که بدون هیچ دلیلی احساس خستگی کردین و یا این که به سختی می تونین تمرکز کنین، 4 قطره روغن لیمو رو به یه لیوان آب اضافه کنین و هر چند ساعت یه لیوان آب لیمو بخورین.

 

8) بوی نامطبوع دهن؛ لیمو بوی بد دهن که بر اثر مصرف بعضی اودیه ها، کشیدن سیگار و یا کمبود بزاق ایجاد شده رو رفع می کنه. واسه خوشبو کردن دهن، روزی چند بار به طور کامل با یه لیوان آب ولرم شامل آب یه لیمو غرغره کنین. جویدن یه برش لیمو پس از هر وعده غذایی هم می تونه به درد بخور باشه.

 

9) فشار بالای خون؛ پیاز و سیر همراه با لیمو به طور موثری با فشارخون بالا مقابله می کنه. 3 حبه سیر رو له کنین، یه پیاز رو ریز خرد و با 4 لیوان شیر کم چرب یا شیر سویا به جوش بیارین و بعد زیر اونو خاموش کنین. پس از 5 دقیقه مخلوط به دست اومده رو از صافی رد کنین و در یخچال بذارین. آب 3 لیمو رو به اون اضافه کنین و درزمان روز بخورین. اگه از کلسترول بالا رنج می برید، خوبه بدونین که پکتین در لیمو همراه با ماده مغذی دیگری، در کاهش چربی خون موثره.

است. هر 2ساعت یه لیوان آب جوش با کمی عسل و آب یه لیموی ترش و تازه بخورین تا تب و لرز شما از بین بره

10) گزیدگی؛ روی محل گزیدگی، 2 قطره لیمو مخلوط شده با یه قاشق چای خوری عسل بمالید، واسه دور نگه داشتن حشرات، 20 قطره روغن لیمو رو به یه لیوان آب اضافه کنین و در هوا بپاشید. علاوه بر خوشبو کردن هوا، حشرات رو هم دور نگه می داره. قرار دادن پنبه آغشته به روغن لیمو در اتاق خواب هم حشرات رو دور نگه می داره. اگه در هوای آزاد قرار دارین، 10 قطره روغن لیمو رو به کمی روغن آفتاب گردان اضافه کنین و به پوست خود بمالید.

 

11) بی خوابی؛ بررسیای زیادی نشون داده ترکیبی از روغن لیمو همراه با بابونه، سنبل الطیب و رازک اضطراب رو کم می کنه و باعث خواب منظم می شه.

 

12) درد؛ آب لیمو اثر قوی قلیایی روی بدن داره و عامل طبیعی در برابر اسید اضافه بدنه. این اسید اضافه موجود در بدن، نقشی مهم واسه دردهای روماتیسم داره. روزی 3 بار یه لیوان آب ولرم شامل آب یه لیمو بخورین و در صورت شدت درد، به هر یه لیوان، آب 2 عدد لیمو اضافه کنین.

 

13) تقویت معده؛ پس از هر وعده غذایی، یه لیوان آب ولرم شامل آب یه لیمو تازه بخورین. اسید موجود در لیمو، تولید اسید معده و فعالیت عضلات معده رو تحریک می کنه.

 

14) واریس؛ روغن لیمو خاصیت تقویت کننده رگا رو داره که با واریس مقابله می کنه. 6 قطره روغن لیمو رو با 50 میلی لیتر روغن مغز گندم، 2 قطره روغن سرو و 2 قطره روغن ارس مخلوط کنین و به طور روزانه از پایین پا به بالا به طرف قلب به آرومی ماساژ بدین. واسه جون تازه بخشیدن به رگا، 8 قطره روغن لیمو، 4 قطره روغن سرو و یه قاشق غذاخوری عسل رو در آب وان بریزین و به مدت 15 دقیقه در آب بشینین.

 

15) مویرگا؛ مصرف لیموترش موجب استواری مویرگا می شه و خاصیت ضدمیکروبی در خون داره. مصرف لیموترش از خونریزی جلوگیری می کنه و بیوفلاونوئیدهای موجود در اون خاصیت شکنندگی مویرگا رو کم می کنه.

 

16) قلب؛ نقش ویتامین C در بدن خنثی کردن نیتروزامین هاست و پکتین موجود در لیموترش موجب کاهش کلسترول بد خون می شه که واسه بیماران قلبی و عروقی خیلی خوبه.

 

17) بدن، ذهن و روح؛ پزشکان متخصص چاقی فکر می کنن چاقا اگه هرروز صبح آب یه عدد لیمو رو تو یه لیوان آب ولرم بریزن و بخورن زودتر لاغر می شن. هم اینکه خوردن این شربت صبحگاهی موجب می شه شما تا آخر روز نشاط و سرزندگی داشته باشین. هم اینکه شربت آب لیمو چشما رو نورانی و پوست رو با تازگی می کنه.

 

18) سرماخوردگی؛ با در نظر گرفتن مقدار بسیار زیاد ویتامین ث موجود در لیمو، مصرف اون باعث افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن می شه. واسه فرد گرفتار به آنفلوانزا و سرماخوردگی مصرف مخلوطی از آب لیمو تازه با عسل تو یه لیوان آب گرم خیلی خوبه. مصرف آب لیمو هم اینکه باعث کاهش تب در افراد مریض می شه.

 

توجه

* اگه از سوزش سر دل، ناراحتی مثانه و کلیه رنج می برید و یا این که به میوه های استوایی حساسیت دارین قبل از به کار گیری لیمو با دکتر مشورت کنین.

* واسه مراقبت از مینای دندون، نیم ساعت پس از خوردن لیمو مسواک بزنین.

* خوردن آب لیمو و یا به کار گیری روغن لیمو واسه کودکان زیر 10ساله پیشنهاد نمی شه.

فرآوری: مریم مرادیان نیری


منابع:

جام جم

فارس

روزنامه خراسان

 

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش خواص سبزیجات-خواص میوه ها سبزیجات و سلامت سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *