18 دلیل خوب برای اینکه قند کمتری میل کنید | ادویجات

تندرستی - پزشکی

قند فقطً در قندان نیس. قند در همه جا از سس کچاپ گرفته تا آب میوه ها هم هست. متأسفانه زیاده روی در این ماده غذایی ضربات جبران ناپذیری به سلامتی می زنه و از مغز گرفته تا کبدتون رو به زحمت میندازه. در این مطلب 18 دلیل خوب واسه کاهش مصرف قند داریم. لطفاً با ما همراه باشین.

 

قند، مغز رو زیر و رو می کنه
مصرف قند زیاد به مغز آسیب میرسونه. محققان به این نتیجه رسیدن که زیاده روی در مصرف قند کارکرد مغز رو با اشکال مواجه کرده و باعث کاهش تولید پروتئینای لازم واسه حافظه س.

قند، قلب رو به خطر میندازه
فقط فرمانده مغز به خطر نمی افته. بلکه با زیاده روی در مصرف قند، عاشق ترین عضو بدن هم دچار مشکل می شه. یافته های پژوهشای گذشته نشون میده آدمایی که قند زیادی مصرف می کنن خود رو بیشتر در برابر سکته قلبی قرار میدن. در نتیجه پیشنهاد می کنیم واسه داشتن قلبی سالم مصرف نوشیدنیای گازدار رو کم کنین.

قند، چربی خون رو بالا می بره
زیاده روی در مصرف قند احتمال افزایش چربی بد خون رو بالا می بره. مطمئنا خوب میدونید که داشتن کلسترول بالا به بیماریای قلبی منجر می شه.

قند، فشارخون رو بالا می بره
چاقی بیشتر از اندازه یکی از یافته های اصلی مصرف بیشتر از اندازه قنده و این وضعیت هم دلیلی واسه افزایش فشارخون می شه که واسه سلامتی خطرآفرینه. در واقع زیاده روی در مصرف قند کلا باعث آسیب به سیستم خونی بدن می شه.

انرژی آدمایی که به طور مرتب قندهای تصفیه شده مصرف می کنن رو به ضعیف شده و کسل می شن. در واقع فعالیت سلولای «اورکسین» یعنی همون سلولایی که بدن رو به فعالیت وا می دارن، با مصرف قند زیاد دچار اشکال شده و کم میشه

قند، دپرس تون می کنه
درسته که مصرف قند و شیرینیجات در لحظات اول باعث سرخوشی می شن اما زیاده روی در مصرف قند و افتادن در دام اعتیاد اون خطر بروز افسردگی رو بالا می بره. در واقع نرسیدن گلوکز به بدن باعث می شه معتادین به قند دپرس و مضطرب شن.

قند، چاق کننده است
مصرف بیشتر از اندازه قند و مواد قندی باعث رسیدن کالری الکی به بدن شده و در آخر منتهی به چاقی می شه. قندهای تصفیه شده تعادل سوخت و ساز بدن رو برهم میزنن و باعث ایجاد چاقی در ناحیه شکم می شن.

قند، اعتیادآوره
یافته های پژوهشای زیاد نشون داده که زیاده روی در مصرف قند باعث ایجاد اعتیاد و وابستگی می شه و علائم نبود مصرف اون مثل علائم افرادیه که مواد مخدر مصرف نکرده ان. شمام اینکه می تونین اثر دوپامین رو در کودکانی که بیشتر از اندازه آب نبات و شکلات و چیزای دیگه ای به جز اینا مصرف می کنن ببینین.

قند، خطر فراموشی رو بالا می بره
مصرف مواد غذایی پر از قند باعث کاهش تولید ترکیبی می شه که به مغز کمک می کنه خاطرات رو به یاد بیاره. به خاطر همین آدمایی که در سوخت و ساز بدنشون گلوکز بیشتری تولید می شه بیشتر در برابر دچار شدن به فراموشی قرار می گیرن.

 

قند، پوست رو خراب می کنه
زیاده روی در مصرف قند و مواد قندی به پوست آسیب زده و با افزایش حساسیت اون نسبت به مضرات نور خورشید باعث پیری زودتر از موعد معمولی پوست می شه. یادتون باشه که امکان داره جوشا و آکنه ها به دلیل مصرف زیاد بیشتر شن.

قند؛ دشمن دندانا
قند دشمن شماره یه مینای دندون است. زیاده روی در مصرف شیرینیجات یا نوشیدنیای گازدار باعث تخریب لایه محافظ دندون ها می شه.

درسته که مصرف قند و شیرینیجات در لحظات اول باعث سرخوشی می شن اما زیاده روی در مصرف قند و افتادن در دام اعتیاد اون خطر بروز افسردگی رو بالا می بره. در واقع نرسیدن گلوکز به بدن باعث می شه معتادین به قند دپرس و مضطرب شن

قند، مرض قند می آورد
یافته های پژوهشا نشون میدن مصرف روزانه یک تا دو نوشیدنی گازدار خطر دچار شدن به دیابت نوع دو رو چهار برابر می کنه. به خاطر همین پیشنهاد می کنیم دور مثل این نوشیدنیا و مواد قندی رو خط قرمز بکشین و به جای اون از آب معدنی استفاده کنین.

قند، تنفس رو با مشکل مواجه می کنه
همه میدونیم که تنفس درست واسه ادامه زندگی آدم لازمه. بهتره بدونین که زیاده روی در مصرف قند باعث افزایش خطر آسم یا بیماریای قلبی عروقی می شه.

قند، کبدتون رو به خطر میندازه
محققان به نتایجی دست پیدا کردن که نشون میده زیاده روی در مصرف قندهای تصفیه شده باعث بروز کبد چرب غیرالکلی می شه. این مریضی کبدی به بیماریای قلبی عروقی افراد دیابتی مربوط می شه.

قند، باعث ایجاد بوی بدن دهن می شه
قند علاوه بر اینکه به سلامت دندانا رحم نمی کنه باعث ایجاد بوی بد دهن هم می شه. شیرینیجات

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *