18 علت بی اختیاری ادرار

تندرستی - پزشکی

بروز بی اختیاری ادراری مخصوصا نوع استرسی اون با ورزش ربط داره.
گوشی تلفن رو برداشتم اون خودشو مریم معرفی کرد، می گفت مادرم به دلیل مشکلی که پیدا کرده، دپرس شده و با بقیه کمتر رفت و اومد می کنه، وقتی از مشکل مادرش پرسیدم، گفت مادرم مدتیه دچار بی اختیاری ادرار شده و همین موضوع بسیار ناراحتش می کنه شما توضیحاتی در این باره ارائه بدین تا اطلاعات ما کامل شه.
از دکتر علی اصغر یارمحمدی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری خواستیم تا دلیل این مشکل رو بگه. ایشون تازه ترین اطلاعات و یافته هاش رو به ما داد. اون از جمله دلایل بی اختیاری ادراری در زنان رو این جور برمی شمارد.

۱ – سن: با بالا رفتن سن احتمال بروز بی اختیاری ادراری هم زیاد می شه. بی اختیاری ادراری استرسی در زنان جوون و میانسال و بی اختیاری فوریتی، بیشتر در زنان سن بالا دیده می شه.

۲ – حاملگی و زایمون: بی اختیاری استرسی در زنان حامله مخصوصا در سه ماهه آخر حاملگی دیده می شه که معمولاً با زایمون خود به خود رفع می شه. دلیل اون تغییرات فیزیولوژیک موقع حاملگیه.

۳ – زایمونای زیاد طبیعی:
می گن زایمونای زیاد طبیعی، به دلیل کششی که بر اعصاب ناحیه و نسوج نگهدارنده کف لگن وارد می کنه، احتمال بروز بی اختیاری ادراری رو زیاد می کنه.
بی اختیاری ادراری با اینکه یکی از مشکلات زایمونای طبیعی زیاد برشمرده شده اما از اون جا که امتیازات این روش زایمون به مراتب بیشتر از سزارینه جا داره که کارشناسان زنان و زایمون ضمن در نظر گرفتن آمادگی لازم مانند ورزشای قبل، هنگام و بعد از زایمون به رفع این مشکل احتمالی کمک کنن.

۴ -چاقی: افزایش افراطی و غیر اصولی وزن بدن هم بر اندازه گسترش و هم بر شدت بی اختیاری ادراری اثر مستقیم داره، چون با فشاری که بر نسوج نگهدارنده لگن وارد می کنه، باعث ضعیف کردن توان عضلات کف لگن می شه و قدرت کنترل ادرار کم میشه.

۵ – هورمونا: نقش مصرف هورمون استروژن مخصوصا در سنین بالاتر از ۵۵ سال در ایجاد این مشکل به اثبات رسیده؛ پس یه عامل خطر تلقی می شه.

۶ –دیابت: تیپ دو دیابت در هر دو جنس و مخصوصا در بانوان یکی از دلایل مهم بی اختیاری ادراریه.

۷ – برداشتن رحم (هیسترکتومی): برداشتن رحم با افزایش خطر بی اختیاری ادرار همراه س.

۸ – عفونت ادراری: معمولاً عفونت ادراری همراه با بی اختیاری ادراری موقتیه ولی اگه به دنبال عفونت ادراری، اندازه گسترش بی اختیاری ادراری زیاد شه باید به دلایل زمینه ای توجه کرد.

۹ – آسیب به کارکرد فیزیکی بدن (یعنی کاهش حرکات فیزیکی به دلیل آسیب بدنی): مانند آرتریت، گیجی و… که با افزایش بی اختیاری ادراری همراه س؛ پس باید از صدماتی که باعث کاهش کارکرد فیزیکی بدن می شه، جلوگیری کرد.

۱۰ – مشکلات هوشیاری (CONGNI TIVE-IMPAIRMENT): مثل زوال عقل (دمانس) که با بی اختیاری ادراری رابطه مستقیم داره.

۱۱ – افسردگی (دپرسیون): افسردگی و بی اختیاری ادراری دلیل و معلول یکدیگره. براساس تحقیقات انجام شده افسردگی با تاثیرگذاری بر کارکرد عصبی و هورمونی بر شدت بی اختیاری اضافه می کنه.

۱۲ – یائسگی: تاثیرگذاری بر تولید هورمونای داخلی (اندوژن) باعث افزایش روند بی اختیاری ادراری می شه.

۱۳ – فعالیتای فیزیکی خاص: بروز بی اختیاری ادراری مخصوصا نوع استرسی اون با ورزش ربط داره. مخصوصا اون دسته از ورزشای سنگینی که بیشترً لگن درگیره؛ مثل بعضی از حرکات ژیمناستیکی روی لگن.

۱۴ – مصرف دخانیات:
سرفه و بیماریای طولانی ریوی که از مشکلات مصرف دخانیاته، از عوامل کلی بی اختیاری ادراری حساب می شه.

۱۵ – رژیم غذایی: مصرف فراوون قهوه، الکل یا نوشیدنیای کربناته (گازدار) روند بی اختیاری ادراری رو شدید شدن می کنه.

۱۶ – زمینه ژنتیکی و خانوادگی: در آدمایی که در بین اعضای خونواده اونا بی اختیاری ادراری استرسی وجود داشته نسبت به بقیه افراد همسن و سال، احتمال دچار شدن به بی اختیاری ۲ تا ۳ برابر بیشتر می شه.

۱۷ – بیماریای قلبی ایسکمی (کم خونی قلبی): این مریضی با افزایش بی اختیاری همراه س.

۱۸ – بقیه عوامل: مثل یبوست، بی اختیاری کنترل مدفوع، مشکل احتقانی قلب، مصارف داروها و…

منبع : روزنامه خراسان

جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *