18 نشانه ای که خبر از میگرن می دهند

تندرستی - پزشکی

آدمایی که میگرن دارن اکثراً خسته از خواب بیدار می شن یا خیلی راحت خوابشون نمی بره.
حدود 30 میلیون نفر در آمریکا میگرن دارن و تعداد خانمایی که میگرن دارن سه برابر آقایانه. میگرن به سردردهای ضربان داری می گن که تو یه طرف سر حس می شه. فعالیت جسمی این درد رو بدتر می کنه و نشونه های ظهور اون در افراد جور واجور و از هر حمله به حمله ای دیگه فرق داره.

در زیر به 18 نشونه وجود این مریضی در افراد می پردازیم:

اونو (Aura)
آدمایی که میگرن دارن بیشتر اونو رو تجربه می کنن. عادی ترین اوراا چشمی هستن و فرد نورهای چشم زن، نقطه ها یا خطوطی می بینه. اونو معمولاً 5 دقیقه تا 1 ساعت طول می شد و 60 دقیقه بعد سردردهای میگرنی شروع می شن.

افسردگی، ناراحتی یا هیجان
تغییر حالات خلقی هم می تونه یکی از نشونه های میگرن باشه. بعضی بیماران یهو احساس افسردگی و ناراحتی شدید می کنن در حالیکه هیچ دلیلی واسه افسردگی ندارن. یه سریای دیگه هم احساس سرخوشی می کنن. محققان هلندی تازگیاً گزارش کردن که ممکنه رابطه ژنتیکی بین افسردگی و میگرن به خصوص میگرنای همراه با اونو وجود داشته باشه.

کمبود خواب راحت
آدمایی که میگرن دارن اکثراً خسته از خواب بیدار می شن یا خیلی راحت خوابشون نمی بره. تحقیقات نشون دادن که بین کمبود خواب و تعداد و شدت میگرنا رابطه ای هست. وقتی سردردهای میگرنی شروع می شن، نمیشه خواب شبونه راحتی داشت. خیلی از بیماران بخاطر میگرن دچار بیخوابی می شن. این بیخوابی می تونه شروع یه چرخه غیر قابل تحمل واسه مریض باشه.

آبریزش بینی یا آب افتادن چشما
بعضی از بیماران گرفتار به میگرن نشونه های سینوسی مانند بینی گرفته، آبریزش بینی، آب افتادن چشما و آویختگی پلکا دارن. تو یه تحقیق ثابت شد که در میان آدمایی که سردردهای سینوسی دارن، حدود درصد اونا میگرن دارن.

ویار
ویار قبل از شروع حمله های میگرن اتفاق میفته و بعضی افراد خوراکیای خاصی هوس می کنن.

درد ضربان دار تو یه طرف یا هر دو طرف سر
درد ضربان دار یکی از نشونه های سنتی میگرنه. این درد بیشتر تو یه طرف سر حس می شه.

درد چشم
دردهای میگرنی معمولاً پشت چشما حس می شن. خیلی از مردم اونو چشم درد تصور کرده و پیش چشم دکتر می رن، و این کمکی به سردردهای اونا نمی کنه.

درد گردن
خیلی از آدمایی که به میگرن گرفتار هستن می گن که گردن اونا میگیره و بعد سرشون درد میگیره. این شایدً مرحله قبل از حمله میگرنه. نشونه های میگرنی اونا درد گردنه یا این که در پشت گردن خود احساس درد ضربان دار می کنن.

ادرار همیشگی
اگه مجبورین پشت سر هم دستشویی برید، شاید بشه گفت سردرد شما سردرد میگرنیه. این در واقع فقط یکی از نشونه های زیاد قبل از میگرنه. این نشونه ها که با عنوان "مرحله پیش نشونه" شناخته می شن حدود یه ساعت یا دو روز قبل از شروع درد میگرنی تجربه می شن.

خمیازه
خمیازه هم یکی از علائم شروع سردرد میگرنیه. بر خلاف خمیازه خستگی، این خمیازها متوالی بوده و هر چند دقیقه یه بار تجربه می شن.

کرخی یا مورمور شدن
بعضی از مریضایی که میگرن دارن، اورای حسی دارن. اونا بطور موقتی حواس خود رو از دست میدن یا حس سوزن سوزن شدن تو یه طرف بدن به اونا دست میده که از نوک انگشتان شروع شده و تا بازو و صورت می رسه.

تهوع و استفراغ
طبق نظرسنجی انجام شده در تحقیقات میگرن آمریکا، از بیشتر از 3700 شرکت کننده در این نظرسنجی، 73 درصد حالت تهوع و 29 درصد استفراغ رو تجربه کردن.

نور، صدا یا بوها درد رو شروع کرده یا بدتر می کنن
وسط حمله میگرنی، افراد گرفتار به میگرن به جاهای تاریک و ساکت پناه می برن. نورهای خیره کننده و صداهای بلند موجب شروع میگرن اونا شده یا درد اونا رو شدید شدن می کنه. همین قضیه در مورد بوها هم صادقه.

فعالیت موجب شروع میگرن یا بدتر شدن اون می شه
فعالیتای روتینی مانند پیاده روی یا بالا رفتن از پله ها درد میگرن رو بدتر می کنن. بعضی از سردردهای میگرنی در اثر ورزش کردن (دویدن، وزنه برداری) یا تقلا (فعالیت جنسی) شروع می شن. آدمایی که سردردهای به وجود اومده به وسیله تقلا و کار سخت دارن باید تلاش کنن دلیلای اصلی مانند آنوریسم مغزی رو رفع کنن.

مشکل در صحبت کردن
نمی تونین کلمات رو ادا کنین و حرفتون رو بزنین؟ مشکل در صحبت کردن هم یکی دیگه از نشونه های شروع درد میگرنیه. خیلی از آدمایی که به میگرن گرفتار هستن حس می کنن که در حال چرند گفتن هستن و این عادی ترین توصیفیه که بیماران از میگرن میدن. اگه اولین باره که مشکلات گفتاری رو تجربه می کنین، با دکتر خود تماس بگیرین تا مطمئن شید که این مشکلات به مسئله ای جدی تر مانند سکته ربط نداره.

ضعف تو یه طرف بدن
وقتی یه دستتون لمس می شه، شاید این نشونه شروع سردرد میگرنی باشه. بعضی افراد ضعف عضلانی رو تو یه طرف بدن قبل از حمله میگرنی تجربه می کنن. این ممکنه نشونه سکته باشه، پس بهتره با دکتر مشورت کنین.

سرگیجه یا دو بینی
یه نوع میگرن که میگرن نوع ریشه ای نامیده می شه موجب سرگیجه، دو بینی یا نبود بینایی می شه. بعضی آدمایی که میگرن دارن ممکنه مشکل نبود تعادل هم داشته باشن. در تحقیقی که تازگیاً انجام شده، پزشکان رابطه ای بین شدت میگرن و سرگیجه یا منگی پیدا کردن. هرچه سردرد میگرنی شدیدتر باشه، مریض سرگیجه بیشتری داره.

خماری پس از سردرد
وقتی سردرد میگرنی میگذره، فرد حس می کنه که بدنش کوفته شده. در تحقیق جدیدی پزشکان با بیماران میگرن مصاحبه کرده و کشف کردن که این بیماران بیشتر نشونه هایی مانند خستگی، مشکل در تمرکز، ضعف، سرگیجه، منگی و کمبود انرژی رو بعد از گذشتن سردرد میگرنی تجربه می کنن.

منبع : مجله زندگی ایده آل

جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *