2 روزه بدن تان را سم زدایی کنید

تندرستی - پزشکی

روشای سم زدایی بدن از صدها سال پیش در دنیا وجود داشته حتی در پیشنهادای بقراط هم این روش ها و تاثیر اونا بر سلامتی وجود دارن اما باید در انتخاب رژیم سم زدا دقت کرد.
تعطیلات آخر هفته ها فقط واسه تمیز کردن خونه نیس، لازمه بدن تون رو هم پاک کنین. دکتر اوز با یه برنامه دقیق و خاص به شما آموزش میده که چیجوری بدن تون رو  از تموم سمومی که درآن جمع شده خالی کرده و اونو واسه شروع یه هفته متفاوت و خاص آماده کنین. از همین حالا فهرست خرید رو وردارین و خود رو واسه یه آخر هفته با بدن پاک آماده کنین.

 

هوشمند انتخاب کنین

روشای سم زدایی بدن از صدها سال پیش در دنیا وجود داشته حتی در پیشنهادای بقراط هم این روش ها و تاثیر اونا بر سلامتی وجود دارن اما باید در انتخاب رژیم سم زدا دقت کرد. خیلی از رژیمای غذایی سم زدا بدن رو در برابر کاهش شدید کالری دریافتی قرار میدن و می تونن بدن رو از دسترسی به مواد غذایی لازم خود بازدارند، به اون گرسنگی دائم بدن و سوخت و ساز رو کم کنن.

جنبه های منفی دیگه بعضی از این رژیما از دست دادن آب بدن، خستگی، سرگیجه، تهوع و حتی آسیب رسوندن به دستگاه گوارش مخصوصا روده بزرگ است. در این برنامه غذایی هیچ کدوم از این اتفاقا واسه بدن شما نمی افته. می تونین فقط با یه تغییر کوچیک در برنامه غذایی آخر هفته خود، مواد خطرناک رو از بدن تون پاک کنین. با این مواد غذایی سم زدا که خیلی راحت می تونین اونا رو در سوپر مارکتا پیدا کنین، می تونین علاوه بر دفع سموم بدن، وزن خود رو کم کنین و سطح انرژی بدن خود رو بالا ببرین.

سیستم سم زدای بدن شما

بدن شما درون خودش یه سیستم یا دستگاه سم زدا داره و می تونه سموم رو دفع و از بدن بیرون حرکت بده. این دستگاه 3 عضو مهم داره:

1 – کبد
اولین خط دفاعی بدن در برابر سموم، کبد شماس. کبد درست مانند یه فیلتر در جریان خون قرار میگیره و می تونه سموم مواد غذایی ای که می خورید رو تصفیه کنه.

2 – روده بزرگ
این عضو باکتریایی داره که می تونن هم مواد سالم و هم مواد ناسالم تولید کنن. شما باید جریان عبوری از روده بزرگ خود رو منظم نگه دارین تا این عضو بتونه نقش مهم خود رو در بیرون روندن مواد شیمیایی ناسالم، قبل اینکه بتونن به بدن شما آسیب برسانند، بکنه.


3 – کلیه
کلیه ها به طور منظم خون شما رو فیلتر می کنن و مواد سمی رو به شکل ادرار از بدن شما بیرون می رانن. واسه یه رژیم سم زدا که به درستی بکنه شما باید با تغذیه مناسب بدن خود با مواد سالم و حیاتی، از این سه بخش مهم مراقبت کنین.

این رژیم 48ساعته پاک کننده براساس مصرف غذاهای سم زداست که باعث می شن سیستم سم زدای بدن شما به درستی کار کنه. این برنامه غذایی به غذاهایی که در روزای عادی هفته می خورید وابسته نیس و اصلا لازم نیس در این 48 ساعت تنها غذاهای خام بخورین.


چک لیست خرید

قبل از شروع، به سوپر مارکت برید و این لیست رو جفت و جور کنین : یه بسته غلات صبحونه بدون شکر و چربی، یه بسته کوچیک جوز هندی، یه ساقه متوسط زنجبیل یه بسته کوچیک روغن بذرع کتون، یه بسته آلو بخارا، یه پیمانه شیربرنج، یه آناناس، 3 خیار بزرگ، یه کلم، 3 لیمو، یه دسته نعنا، یه پیمانه بادام، یه ظرف بذر کتون، یه بسته بلوبری خشک، یه موز، 2 پیاز قرمز، 3 ساقه کرفس، یه بسته رازیانه، یه بسته زیره مشکی، یه بسته نمک دریایی، یه بسته فلفل مشکی، یه بسته قارچ، 4 کله سیر، یه بسته فلفل پاپریکا، یه دسته آویشن تازه، یه دسته جعفری، 3 سیب، یه بسته تربچه، نیم کیلو لوبیا سبز، یه شیشه روغن زیتون، یه پاکت آب آناناس بدون شکر، یه پاکت آب انار و آب معدنی.

صبحونه

در این 2 روز صبحای خود رو با خوردن یه کاسه غلات صبحونه شروع کنین. شکلای جور واجور بدون چربی و شکر اونا سالم هستن و علاوه بر داشتن پروتئین، فیبر بالایی هم دارن و به دفع کمک می کنن. این خاصیت اونا رو با مصرف آلو بخارا کامل کنین. آلو یه ملین واقعیه. واسه درست کردن این صبحونه یه لیوان غلات رو با آب، نصف فنجون آلو، نوک قاشق جوز هندی، یه قاشق چایخوری زنجبیل رنده شده، یه قاشق روغن بذر کتون و 2 قاشق شیربرنج ترکیب کرده و بخورین.

میان وعده

این نوشیدنی سم زدا رو می تونین هر وقتی در طول روز استفاده کنین. واسه درست کردن اون نصف فنجون آناناس، 2خیار، 4 فنجون کلم خرد شده، نصف لیمو، نیم سانتی متر زنجبیل رنده شده و نصف فنجون نعناع رو در آبمیوه گیری بریزین و آب اونا رو بگیرین. کلم می تونه کلیهاتون رو پاک کنه، آناناس به هضم غذا کمک می کنه و زنجبیل جریان ترشح صفرا در کیسه صفرای شما رو تحریک می کنه.اگه آبمیوه گیری در دسترس تون نیس یا به نوشیدنی دیگری نیاز دارین می تونین با ترکیب یه فنجون آب آناناس بدون شکر، یه لیمو، یه فنجون آب انار و سه فنجون آب، نوشیدنی دیگری درست کرده و بخورین.

ناهار

واسه درست کردن این اسموتی میوه خوشمزه، یه چهارم فنجون بلوبری، نصف فنجون بادام، دو قاشق بذر کتون، یه چهارم موز و نصف فنجون یخ رو در بلندر بریزین و اونقدر هم بزنین تا صاف و یکدست شه. بلوبری کورستین داره و قدرت سیستم ایمنی بدن رو زیاد می کنه و واسه کبد شما خوبه. موز پر از ویتامین B6ه که یه ویتامین لازم واسه سم زدایی کبده. بذر کتون هم پر از امگا 3 و فیبره و می تونه یه دفع سالم و کامل رو واسه شما جفت و جور کنه.

سالاد

اگه دوست دارین میان وعده جامد بخورین می تونین با خرد کردن ساقه های کرفس، تربچه و خیار، یه سالاد درست کنین و اونو با آبلیمو، روغن زیتون، نمک و فلفل مزه دار کنین. این میان وعده رو بدون سس تو یه کیسه پلاستیکی یا ظرف در دار بذارین و هر وقت که می خواین در طول روز اونو بخورین.

شام

در این 2 روز می تونین واسه شام سوپ سبزیجات بخورین. واسه درست کردن این سوپ دو پیاز قرمز، دو ساقه کرفس، چند رازیانه، 2 قاشق چایخوری زیره مشکی، 2 قاشق چایخوری نمک دریایی، کمی فلفل مشکی، یه فنجون قارچ ورقه شده، 4حبه سیر خرد شده، نصف کلم، دو لیوان آب معدنی، 2 قاشق غذاخوری فلفل پاپریکا، 2 قاشق غذاخوری آویشن تازه خرد شده و 4 قاشق غذاخوری جعفری خرد شده رو در بلندر بریزین و با هم مخلوط کنین.

رازیانه در این دستور به جریان صفرا در کیسه صفرای شما کمک می کنه. سیر واسه کمک به کارکرد کبد و صفرا عالیه. کلم واسه سم زدایی از کبد و کلیه خوبه و قارچ به افزایش آنزیمای کبدی کمک می کنه. می تونین سوپ رو با ورقه های سیب سرو کنین چون سیب کارکرد کبد و کلیه رو زیاد می کنه.

بهتر نتیجه بگیرین

واسه اینکه از این رژیم نتیجه بهتری بگیرین، لازمه در این 2 روز بعد از ساعت 8شب هیچ غذایی نخورین. تنها چیزی که می تونین قبل از خواب بخورین، یه فنجون چای سبز یا چای ریشه قاصدک است. این چای به دفع سموم از کبد شما کمک می کنه.

منبع : مجله سیب سبز

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *