آموزشی

وقتی در یک راه شغلی مبهم پا می گذاریم چه اتفاقی میفته؟ 

دانلود پایان نامه

 

آدما موجودات عجیبی هستن. ما همیشه دوست داریم کارایی رو انجام بدیم که در انجام اونا مهارت داریم و کارای جدید – چه در محل کار و چه در زندگی اجتماعی – همیشه واسه مون سخت و طاقت فرسا هستن. تجربه کارای جدید و روبرو شدن با نا شناخته ها، همیشه ترسناکه و خیلی از ما آمادگی لازم واسه روبرو شدن با این شرایط رو نداریم.

با اینحال، روبرو شدن با نا شناخته ها بیشتر تجربه های با ارزشی رو واسه ما به ارمغان میاره. مثلاً در تجربه ای جدید با کمک اپلیکیشنای هوشمند موجود تاکسی رزور می کنیم یا غذا سفارش میدیم. وقتی تصمیم می گیریم مرزهای دانسته هامون رو گسترش بدیم و تجربیات جدیدی در زندگی مون کسب کنیم، شناخت بهتری از خودمون پیدا می کنیم: هم در زندگی عادی و هم در زندگی حرفه ای.

 

اگه تصمیم بگیرین کار فعلی تون رو آزاد کنین و ایده ای رو دنبال کنین که مدت زیادیه فکر شما رو به خود مشغول کرده، باید از نظر فکری و اقتصادی واسه این کار آماده باشین. وقتی کار جدیدی رو شروع می کنین، باید منتظر رفتارها و اتفاقات زیر از طرف دوستان، خونواده و خودتون باشین:

خونواده و دوستان تون تصمیماتون رو به رقابت میکشن

فرض کنین در رشته اقتصاد تحصیل کردین و حالا تصمیم دارین شغل خود به عنوان مشاور اقتصادی رو آزاد کرده و یک کار و کاسبی (startup) در بخش ی تکنولوژی راه بندازین. در این شرایط شاید با مقاومت دوستان و خونواده تون روبرو میشید. وقتی وارد بخش ی جدیدی از صنعت میشید، باید خودتون رو واسه چیزای زیادی آماده کنین و افرادی که به شما نزدیک ان خودشون رو موظف میدونن که پیشنهادای لازم رو به شما بگن. این مقاومتا اصلا دور از انتظار نیس؛ به ویژه از طرف خونواده که همیشه خواستار بهترینا واسه تون هستن.

به جای ندیده گرفتن دوستان و خونواده تون، واسه شنیدن نگرانی هاشون زمان بذارین. حتی اگه واسه تموم مراحلِ تغییرِ راهِ موردِ نظرتون برنامهِ مشخص و کاملی دارین، شنیدن نگرانیای اونا ضرری نداره. ممکنه در مورد درستی تصمیم تون شک کنین، اما توجه کنین که در آخر «شما» تنها کسی هستین که میدونید چه کاری واسه تون درسته.

احساس نشاط و خوشحالی می کنین

شما از این که کنترل زندگی خودتون رو در دست دارین احساس خوشحالی می کنین و در بین تموم دلهرها و نگرانیا، احساس خوش آیندی دارین. اگه کار فعلی شما بد و طاقت فرسا باشه، ترک اون احساس آزادی عجیبی رو در شما ایجاد می کنه. شروع به کار در چیزای جدید و متفاوت – برابر انتظار! – جذاب و هیجان انگیزه.

آدام فریدمن (Adam Fridman) می گه: «خیلی وقت زمان می برن تا بتونین بفهمین از چه کاری واقعا لذت می برین و واسه چه کاری ساخته شدین. باید خطر کنین و کارای جدید و متفاوتی رو تجربه کنین. هیچ وقت نباید افسوس انجام کارایی رو بخورین، که از اونا متنفر بودین.»

اما مراقب باشین این خوشحالی شما رو گول نزند! شروع یک کار جدید، مثل شروع یک سفر طولانی و مشکله. اگه این راه واقعا واسه شما مناسب نیس، خودتون رو فریب ندین.

ممکنه بخواهید به شغل قدیمی تون برگردین

یکی از دلایلی که باعث می شه افراد از تغییر شغل خود ترس داشته باشن، اینه که شغل فعلی اونا شرایط با ثبات و مطمئنی رو واسه اونا جفت و جور می کنه. یعنی، تا زمانی که در محل کار به وظایف تون عمل کنین، امنیت شغلی شما تضمین شده هستش، در حالی که در کار و کاسبیا و تجربه های کاری جدید، اصلا این امنیت شغلی رو نخواهید داشت. درست بعد از این که هیجانِ ساده یِ شروعِ یک کار جدید رو پشت سرگذاشتید، ممکنه افسوس بخورین که به چه دلیل شغل قبلی خود رو آزاد کردین و این احساس منطقیه. ما علاقه داریم کارایی رو بکنیم که در انجام اونا تخصص داریم و بلاتکلیفی و تجربه های جدید می تونه ما رو کلافه کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   وقتی هیچ حرفی واسه گفتن نداریم چیجوری سر صحبت رو باز کنیم؟ "

اگه شک و دودلی کل وجود شما رو فراگرفته، به این فکر کنین که به چه دلیل شغل قبلی خود رو آزاد کردین؟ زمانی که تصمیم گرفتید شغل تون رو آزاد کنین به چه چیزایی فکر میکردین و به چه دلیل این تصمیم رو گرفتید؟ احساس امنیت شغلی بسیار مهمه، اما توجه کنین که اگه شغل شما، موجب نارضایتی و کلافگی شما می شه و هر روزی که به این کار مشغول هستین، انتظار تعطیلات آخر هفته رو می کشین، بهتره اونو آزاد کرده و کار جدیدی واسه خود دست و پا کنین.

به روشنی می بینین که موفقیت تنها در صورتی به دست میاد که با تموم وجود به کار خود پایبند باشین

فرقی نمی کنه که کار و کاسبی خودتون رو راه بندازین یا یک فرصت شغلی جدید رو تجربه کنین؛ در هر صورت می بینین که موفقیت شما تا اندازه خیلی زیادی به میزان تعهد و انگیزه شما واسه انجام اون کار بستگی داره.

گالی روزن (Gali Rosen) برنامه نویس شرکت Appnext می گه: «انگیزه یکی از چیزهاییه که هویت افراد رو شکل می ده: از سوپراستارهای راک گرفته تا پیشرفت دهندگان بزرگ نرم افزار. وقتی کار خود در شرکت رو آزاد کردم و به دنیای تکنولوژی وارد شدم، احساس کردم آزادم تا راه شغلی جدیدی رو تجربه کنم و رویاهایم رو دنبال کنم.»

باید به رئیس تون ثابت کنین که خیلی زود می تونین همه چیزایی رو که واسه موفقیت در کار جدیدتون به اونا احتیاج دارین، به دست بیارین: کمی بیشتر در دفتر کارتون بمونین، چند ایمیل اضافی بفرستید.

وقتی در شرکت جدیدی کار خود رو شروع می کنین که تجربه زیادی در اون بخش ندارین، واسه اثبات خودتون باید کمی بیشتر از عادی سعی کنین. اگه می تونین در شغل جدید به موفقیتای دلخواه تون برسین، باید ۱۱۰٪ بهش پایبند باشین.

متوجه میشید که شرایط همیشه اون طور که برنامه ریزی کردین پیش نمی ره

ما می تونیم واسه باقی عمرمون برنامه ریزی کنیم، اما هیچ تضمینی وجود نداره که زندگی برابر با برنامه هامون پیش برود. وقتی شغل جدیدی رو شروع می کنین، منتظر اتفاقات غیرمنتظره باشین. در طول راه با مشکلات و مشکلاتی روبرو میشید که نمی تونین از قبل خودتون رو واسه روبرو شدن با اونا آماده کنین، پس باید یاد بگیرین خودتون رو با مشکلات و شرایط جدید برابری بدین؛ این یک آزمایش جدی هستش. چیزی که مهمه، واکنش شما به مشکلاتیه که در طول راه با اونا روبرو میشید. اجازه ندین مشکلات کوچیک شما رو از رسیدن به هدف تون باز دارن.

منبع : lifehack