آموزشی

وقتی هیچ حرفی واسه گفتن نداریم چیجوری سر صحبت رو باز کنیم؟ “

دانلود پایان نامه

 

 

۱. سعی نکنین خود رو آدم خاص و منحصربه فردی نشون بدین

خیلی از افراد وقتی واسه شروع رابطه با کسی سعی می کنن، پیش خودشون فکر می کنن که فقط با شوخ طبع بودن یا گپ وگفت درباره موضوعات جالب توجه که می تونن طرف مقابل رو به خودشون جذب کنن. عده ی دیگری هم هستن که به خیال خودشون فقط با طرح موضوعات سنگین و پرمغزه که می تونن به تعاملات شون با بقیه به ویژه در برخوردهای اول معنا ببخشند، اما در واقعیت اینجور نیس. پس این قدر وسواس به خرج ندین و حرفی واسه گفتن انتخاب کنین. یادتون باشه که مردم معمولا خیلی از حرفایی رو که در مکالمات عادی روزمره ردوبدل می شن، به خاطر نمی بیارن و فقط خودِ رفت و امد اتفاق افتاده که تو ذهن شون باقی می مونه. خلاصه اینکه خودِ خود واقعی تون باشین و واسه تحت اثر گذاشتن طرف مقابل نقش بازی نکنین.

۲. سؤال کنین تا طرف مقابل درباره خودش حرف بزنه

بیشتر مردم دوست دارن که درباره خودشون حرف بزنن، اما نه از روی غرور، بلکه به خاطر اینکه حرف زدن درباره خودشون موضوع مطمئنیه و شک نداشته باشین عالی می تونن درباره اش صحبت کنن. پس اگه نمی دونین چه بگید و به دنبال حرف مناسبی واسه بازکردن سر صحبت می گردین، بهتره که سؤال کنین.

سؤال کردن نشون دهنده ی علاقه شماس و باعث می شه که طرف مقابل احساس کنه که واسه شخص اون اهمیت قائل هستین. البته هر سؤالی هم مناسب نیس. واسه اینکه به سؤال مناسبی برسین، باید در حالات و طرز رفتار طرف مقابل دقیق شید. مثلا، اگه طرف مقابل تون خسته به نظر می رسه، از اون بپرسید که روز گذشته رو چیجوری گذراندهه یا اگه لباس خاصی رو در تن طرف مقابل دیدید که خودتون هم به دنبال مثل چیزی می گشتید، می تونین با اشاره به همین قضیه سر صحبت رو باز کنین و از اون بپرسید که مثلا لباسش رو از کدوم مغازه خریدهه و مثل اونو از کجا می تونین تهیه کنین.

دقت داشته باشین که بیشتر به جای سؤالات بله یا نه سؤالات جواب باز بپرسید تا مکالمه تون منقطع نشه و به جریان بیفته. با این کار به طرف مقابل تون فرصت میدید که کمی جزئی تر درباره خودش حرف بزنه و از آنجایی که مکالمه به جریان میفته، خودتون هم فرصت پیدا می کنین تا شخصیت طرف مقابل رو بهتر .

۳. درباره غذا حرف بزنین

غذا موضوعی عمومیه. خیلی از مردم اطلاعات زیادی درباره تازه های مُد یا پیشرفتای گذشته بخش ی علم و فناوری ندارن، اما تقریبا همه مردم به موضوع غذا تا حدودی علاقه مندن و نظرات خاص خودشون رو دارن. اگه باهم درحال غذاخوردن هستین، خیلی راحت می تونین سر صحبت رو با یکی از همون غذاهای سر میز شروع کنین یا حتی بحث رو به غذاهای دیگری که امتحان کردین، بکشونین. خلاصه اینکه چون غذا موضوع عمومی و ساده ایه، همه می تونن درباره اش صحبت کنن و کمه کم در سکوت نشینن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   وقتی واقعا استرس داریم چیجوری بخوابیم؟ 

۴. صحبتای طرف مقابل رو با عبارت بندیای خودتون تکرار کنین

اگه نتونین با موضوع بحث رابطه برقرار کنین، شاید قادر به ادامه گفت وگو نباشید. به ویژه اگه اطلاعات تون درباره موضوعی کافی نباشه، به سختی می تونین درباره اون موضوع خاص نظر بدین. به همین دلیله که روند مکالمه در اینجور زمانی آخرش به سکوت ختم میشه.

اگه در همچین موقعیتی گیر افتادید، واسه اینکه شمام حرفی واسه گفتن داشته باشین، می تونین صحبتای طرف مقابل رو با عبارت بندیای خودتون دوباره بگید. با این ترفند به طرف مقابل نشون میدید که به موضوع بحث علاقه مند هستین و به صحبتا خوب گوش دادین. وقتی طرف مقابل علاقه تون رو ببینه، با اشتیاق بیشتری به گفت وگو ادامه میده.

مثلا وقتی طرف مقابل تون درباره شغلش که با اون آشنایی ندارین صحبت می کنه، شاید خودش می دونه که اطلاعات فنی خاصی ندارین. پس چه بهتر که با تکرار گفته های اون یا خواسته توضیح بیشتر نشون بدین که به موضوع گفت وگو علاقه مند هستین و رفت و امد صمیمی تر و دلنشین تری رو واسه دونفرتان رقم بزنین.

۵. چند کلمه ای درباره خودتون حرف بزنین

واسه افراد درون گرا خیلی راحت نیس که درباره خودشون حرف بزنن. اما اگه بتونین چند کلمه ای درباره خودتون حرف بزنین، نه تنها مکالمه تون به سکوت ختم نمیشه، بلکه به طرف مقابل نشون میدید که سعی دارین کاری کنین تا بتونه شناخت بیشتری نسبت به شما پیدا کنه. همونجوریکه قبلا هم گفته شد، مردم معمولا همه صحبتای یک گفت وگو رو به خاطر نمی بیارن، اما جالبه بدونین که اگه هیچ حرفی واسه بازکردن سر صحبت پیدا نکنین، احتمال زیادی هست که طرف مقابل این سکوت سنگین رو از یاد جنگ. پس عزم تون رو جزم کنین و با اعتماد به نفس شروع به صحبت کنین. حتی اگه در میونه ی صحبت احساس کردین که عالی از پس طرح موضوع برنیامده اید، بازم اشکالی نداره، چون همین که سعی دارین مکالمه رو پیش ببرین، در نظر طرف مقابل سعی با ارزشی هستش. پس خیلی از واسه کلمات و جملات تون نگران نباشید.

۶. فکر نکنین داشتن اطلاعات زیاد حتما به معنی خوش صحبتیه

وقتی علم و اطلاعات زیادی داشته باشین، شک نداشته باشین راحت تر می تونین با افراد مختلف رابطه برقرار کنین و با اونا به گفت وگو بشینین، اما این نکته رو هم به خاطر داشته باشین که افراد همه چیزدان معمولا تمایل دارن که خودشون گفت وگو رو به دست بگیرن و این دقیقا همون رفتاریه که حوصله ی بقیه رو سرمی برد و بی علاقه شون می کنه.

خلاصه کلام اینکه قراره کاری کنین تا مکالمه به جریان بیفته و بهتر باهم رابطه برقرار کنین، نه اینکه فقط خودتون متکلم وحده باشین و طرف مقابل رو با شکلای مختلف و اقسام اطلاعات تون، بمباران کنین.