آموزشی

وقتی کسی پشت سرتون حرف می زنه چه کنیم؟ “

دانلود پایان نامه

 

همه ما با احساسات منفی مختلفی در طول روز روبرو میشیم. بعضی وقتا خوب از پس این حس وحال بد برمی آییم و در بعضی وقتا، اسیر سیاهی اونا میشیم. باید یادمون باشه که احساسات منفی از طرف منبعی به طرف ما فرستاده می شن و نیزهای اون به اندازه ای تیز و بی رحمه که دفاع از خود رو بسیار مشکل می کنه. اولین قدم در راه حل مشکلات ناشیِ از احساسات بد، شناسایی دلیله. مثلا بعضی وقتا، بعضی از افراد در محیط کار و… شروع به ایجاد جوی منفی علیه ما می کنن. دلیلش اینه که اونا با تموم وجود دوست دارن تا معروفیت و اعتبار ما رو خدشه دار کنن و زیرسؤال ببرن. در اون وقت ما باید بتونیم رفتار هوشمندانه ای از خود بروز دهیم. این نوشته رو بخونین تا دقیقا بدونین که چه باید کنیم.

 

بدگویی بقیه از ما تجربه ناخوشایندیه

جردن هاربینگر مجری موفق برنامه ای به همین نامه و به شکل پادکست، برنامه های جالبی ارائه می کنه؛ برنامه هایی که در هفته اول پخش، میلیونا بار شنیده می شن. جردن، برنامه های موفق زیادی ساختهه. برنامه هایی که پرمخاطب و جالب بودن. اما در وسطای راه کاری اش یه دفعه اسیر ناجوانمردی یکی از هم صنفان خود شد. بدگویی و شکلای مختلف رفتارهای ناجوانمردانه بخشی از سعیای ناموفق شخص مزبور بود. این انرژیای منفی آسیب روحی زیادی به ما وارد می کنن.

پشت سر کسی حرف زدن وجهه شخص بدگو رو خراب می کنه نه شما

افراد منفی باف و تلخ کسائی هستن که بیشتر از بقیه به خود ضربه میزنن. حتما قبول دارین وقتی با بدجنسی سعی می کنین، موجب آزار بقیه شید، حجم خیلی از پریشونی و ناراحتی گریبان تون رو میگیره. پس قبل اینکه به خاطر بدگویی و بدجنسی بقیه در قبال خود ناراحت و عصبی شید، به یاد بیارین که بیان بدجنسی، شمشیریه برعکس که نوک تیز پیکان اون به درون قلب سیاه حامل اون فرو میره.

جدا از اینکه اینکه بقیه هم کسی رو که همیشه از بقیه بد می گه و درصدد کارشکنی و تخریبه، دوست نمی دارن. به عبارتِ خودمونی اگه خانوم یا آقای «الف» همیشه پشت سر شما حرف می زنه و کلافه تون کرده، کافیه از خود بپرسید: «منفور جمع کیست؟» و با صدای بلند جواب بدین: «خانوم/آقای الففف».

نگاهی بلندمدت داشته باشین

وقتی دچار آزار بقیه به شکل بدگویی و غیبت میشید، به جای اینکه حرص بخورین و روان بی گناه تون رو آزار بدین، از خود بپرسید که این وضعیت تا چه مدت می تونه شما رو تحت اثر بذاره؟ یک روز؟ یک ماه؟ یک سال؟ سعی کنین، افق دیدتون رو گسترده کرده و ببینین که این افراد سَمی و ناجور تا کجا واسه تون دردسر و ناراحتی ایجاد می کنن؟ در بیشتر مواقع، حضور این افراد بدجنس هیچ تأثیری در موفقیت و زندگی شما نداره. اونا دیر یا زود از صفحه زندگی و روزگار شما محو می شن. پس نگران نباشید و وقت خود رو صرف اتلاف انرژی واسه حرف هاشون نکنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   وقتی کسی گریه می کنه چیجوری اون رو آروم کنیم ؟

دوستان خوبی هم داشته باشین

وقتی کسی بدگویی و غیبت می کنه، کسائی رو که گوش میدن، در جرم خود شریک می سازه. واقعیت اینه که همراهی با فردی که پشت سر بقیه حرف می زنه تا حد زیادی مثل خود غیبته. داشتن دوستانی که هوای شما رو همه جوره دارن و به بقیه اجازه غیبت نمی دن، بسیار مهمه. وجود اینجور افرادی در دایره ی دوستی و ارتباطات ضروریه. چون اونا نه تنها به بدگویی فرد بدجنس دل نمی دن، بلکه از ادامه بحث هم جلوگیری می کنن.

وجود ارتباطاتی واقعی و رو راست به شما کمک می کنه تا از پخش شایعها دروغین درمورد خود جلوگیری کنین. در بعضی از موارد، اگه کسی نباشه که از شما دفاع کنه، شایعها مهمل و بیهوده ای درباره تون پخش می شه که سعیای بعدی واسه ازبین بردن اونا بسیار سخت و سخته. به گفته هاربینگر، ما احتیاج به روابط سطحی و عمیق داریم. نمیشه افراد خیلی زیادی رو چند سال در دایره ی ارتباطی خود حفظ کرد تا درصورت بدگویی از معروفیت و آبرو شما دفاع کنن. وجود چند دوست و همراه صادق و نزدیک در این مورد کافیه.

بهترین دفاع، ماندن و تأکید بر ارزش هاس

اگه به بدگوییا توجه کنیم، حجم خیلی از انرژی خود رو از دست میدیم. کافیه یادمون باشه که انرژیای مثبت و خوبیای زیادی هم در دور مون هست و فقط به بدیا و سیاهیا توجه نکنیم. باید بتونیم جدا از اینکه عبور از تونل تاریک انرژیای منفی، خوبیا رو حس کنیم و بر ارزشای رفتاری و اخلاقی خود پابرجا باشیم. حرفا، اصواتی سرگردان در هوا هستن که راحت فراموش می شن؛ پس بهتره در عمل خود رو ثابت کنیم و جلوی حرفایی رو که پشت سرتون زده می شه، بگیریم. وقتی همیشه کارای مثبتی انجام میدیم، به بقیه کمک می کنیم و کارکرد و رفتار خوبی داریم، بقیه به سختی می تونن پشت سرتون صحبت کنن.

با رعایت پیشنهادای بالا، بدگویی و غیبت درباره ما به کمه کم خواهد رسید و خوب در برابر این میزان بی رحمی بقیه، از خود دفاع می کنیم.