18 دلیل برای کاهش وزن | چاقی

تندرستی - پزشکی

18 دلیل واسه کاهش وزن

چاقی می تونه 20 سال از عمر شما رو کم کنه و سالایی که زنده هستین رو با درد همراه کنه، اونو ناسالم تر کرده و از اندازه انرژی و فعالیت شما کم کنه.

این روزا در زندگی بی جنب و جوش ما که پر از رژیمای ناسالم و شکلای جور واجور فست فودها و غذاهای چرب و خیلی شیرینه، این جور عادی شده که چند کیلو اضافه وزن اون قدرها هم خطرناک نیس و ما اونو دلیلی واسه تهدید سلامتی نمی دونیم. براساس بررسی انجام گرفته به وسیله انجمن دیابت امریکا (ADA) مردم امریکا از حمله کوسها و گزش مارها بیشتر از دیابت می ترسن. این در حالیه که هر ساله در امریکا 230 هزار نفر بر اثر دیابت جانشون رو از دست میدن و این تعداد در مورد کوسها و مارها بین 5 تا 10 مورده.

مردم، چاقی و مریضیای مربوط به چاقی مانند دیابت نوع 2 رو خیلی جدی نمی گیرن، چون به درستی نمی دونن که چه عواقبی می تونه در انتظارشون باشه. چاقی می تونه 20 سال از عمر شما رو کم کنه و سالایی که زنده هستین رو با درد همراه کنه، اونو ناسالم تر کرده و از اندازه انرژی و فعالیت شما کم کنه. حتی، کسائی که وزن مناسبی دارن؛ ولی اندازه تجمع چربی در بدنشون بالاست در خطر دچار شدن به مریضیای جورواجور چون مریضی قلبی هستن که به پرفشاری خون، کلسترول بالا و مقاومت به انسولین بستگی داره؛ یعنی، تجمع چربی در بدن مشکل ساز می شه. یادتون باشه که کاهش وزن درست و علمی می تونه خطر دچار شدن به خیلی از مریضیا رو کم کنه یا خطر اونا رو نابود کنه. اینجا دلایلی جدید و متفاوت از چیزی که قبلا خوندنین، آوردیم که بر ضرورت کم شدن اندازه تجمع چربی در بدن تأکید می کنه:

 

1- چربی خطر دچار شدن به سرطان رو زیاد می کنه

کنترل چاقی یکی از قابل پیشگیری ترین عوامل دچار شدن به سرطانه؛ ولی بسیاری اونو نمی دونن. با وجودی که چاقی خطر دچار شدن به سرطان سینه رو زیاد می کنه؛ ولی طبق تحقیق انجام شده به وسیله دانشکده پزشکی دانشگاه تگزاس تنها 54 درصد از زنان آمریکایی از این واقعیت باخبر بودن. حتی، تعداد کمتری از زنان می دونن که چاقی خطر دچار شدن به سرطان آندومتر رو هم بالا می بره. چربی بدن استروژن می سازه و این هورمون سرطانای سینه و آندومتر رو تقویت می کنه. محققان دانشگاه مینه سوتا فهمیدن که لپتین هورمون مربوط به زیاد شدن وزن هم باعث افزایش سلولای سالم سینه می شه و هم سلولای سرطانی اون. کاهش وزن از اندازه احتمال دچار شدن به سرطان سینه و آندومتر و سرطان رکتوم (انتهای روده) کم می کنه. محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای جنوبی فهمیدن آدمایی که به سندرم متابولیک دچار می شن، 67 درصد بیشتر از افراد سالم در خطر دچار شدن به سرطان رکتوم هستن. سندرم متابولیک وضعیتیه که فرد در اونم دارای فشارخون بالا می شه و هم دیابت پیدا می کنه و هم کلسترول خونش بالا میره.

 

2- چربی اضافی در بدن درمان سرطان رو مشکل تر می کنه

زنائی که چاق هستن، احتمال مشکلات و گرفتاریای بعدی اونا پس از عمل جراحی برداشتن سینه بیشتره و این اندازه در زنائی که BMI (شاخص توده بدنی) اونا از 40 بیشتره، 100 درصده. هم اینکه، زنان چاق نسبت به زنان بدون اضافه وزن از درمانای قبل از عمل مانند شیمی درمانی کمتر سود می برن. چون که پزشکان به خاطر ترس از مسمومیت دارویی دوزی کمتر از نیاز اونا رو واسه زنان چاق تجویز می کنن. احتمال این که افراد چاق بر اثر سرطان فوت کنن، از افراد با وزن متناسب بیشتره.

به نظر محققان چاقی شکمی از همه شکلای جور واجور چاقی خطرناک تره. چاقی شکمی باعث ترشح هورمونایی خاص می شه و به همراه خودش عوامل

3- چربیا به قلب فشار می آورد

هر قدر چاق تر باشین، احتمال دچار شدن به سکته قلبی بیشتر شده و زودتر به این آسیب گرفتار میشین. کسائی که بسیار چاق هستن، 12 سال زودتر از کسائی که اضافه وزن ندارن، به سکته قلبی دچار می شن. یکی از دلیلای این حالت هم اینه که افراد چاق بیشتر عوامل خطرساز مریضیای قلبی رو پیدا می کنن؛ مانند پرفشاری خون، دیابت و کلسترول بالا. ولی گذشته از اینا چاقی به خودی خود یه عامل خطرسازه.

 

4- چاقی ورزش رو سخت می کنه

زنائی که چاق هستن تمایل کمتری به ورزش دارن؛ چون هنگام ورزش کردن بدنشون درد میگیره و از ناحیه زانو و کمر مشکل پیدا می کنن. اونا می ترسن که هنگام ورزش آسیب ببینن، به خاطر همین نتیجه می گیرن که واسه ورزش خیلی چاق هستن. اگه شمام همین مشکل رو دارین و یا حتی از ورزش کردن در جمع خجالت می کشید، می تونین فیلمای حرکات ورزشی رو جفت و جور کرده و در خونه تمرین کنین. آهسته و به نرمی شروع کنین. از خودتون انتظار مناسب داشته باشین و نخواهید که یه شبه لاغر شید یا بتونین حرکات سخت رو انجام بدین.

 

5- چربی اضافی واسه مغز ضرر داره

پژوهشی نشون داده، کسائی که در سنین 40 تا 45 سالگی بازوانی چاق دارن، 59 درصد بیشتر از کسائی که اندامی متناسب دارن، در خطر دچار شدن به دمانس هستن. تحقیقی دیگه ثابت کرد کسائی که در میان سالی شکم چاقی دارن، 5/21 درصد بیشتر از اونایی که چاقی شکمی ندارن، در خطر دچار شدن به دمانس هستن. به نظر محققان چاقی شکمی از همه شکلای جور واجور چاقی خطرناک تره. چاقی شکمی باعث ترشح هورمونایی خاص می شه و به همراه خودش عوامل .

6- چاقی بر خلق و خو اثر منفی داره

چاقی باعث افسردگی می شه یا افسردگی چاقی می آورد؟ هر کدوم که درست باشه، بین این دو بحث رابطه هست. براساس بررسیای انجام شده روی 4641 زن، بین 40 و 65 سال، تنها 5/6 درصد از اونایی که BMI متعادل داشتن، به افسردگی گرفتار بودن؛ ولی 9/25 درصد از اونایی که BMI اونا بیشتر از 35 بود، دپرس بودن. طبق یافته های پژوهشی دیگه که روی نه هزار آمریکایی انجام شده، افزایش 25 درصدی خطر دچار شدن به مشکلات خلقی و اضطرابی در بین افراد چاق دیده شده. چاقی می تونه به افسردگی منجر شه، چون که فعالیتای فیزیکی فرد محدود می شه و ایشون تصوری منفی از خودش پیدا می کنه.

 

7- چربی اضافی بدن بر مفاصل فشار وارد می کنه

طبق یافته های یه تحقیق تعداد موارد دچار شدن به آرتریت که به خاطر چاقی بدتر شده، در سالای 1971 تا 2002؛ بین 3 تا 18 درصد زیاد شده. اضافه وزن بر مفاصل فشار اضافی تحمیل می کنه؛ ولی دیگه فاکتورهای متابولیک که به چربی بدن مربوطه و التهاب رو باعث می شه هم به آسیب مفاصل میرسه. تحقیقات نشون داده که کاهش وزن سبک به همراه ورزش، حتی پیاده روی در 5 روز از هفته، می تونه علائم آرتریت رو آرامش دهد.

 

8- اضافه وزن به مثانه فشار وارد می کنه

طبق یافته های تحقیق انجام شده به وسیله انستیتوی ملی مشکلات لگنی، زنان چاق دو برابر بیشتر از زنائی که وزن مناسب دارن، به مشکلات کف لگن از جمله بی اختیاری ادرار گرفتار می شن. افتادگی مثانه و بی اختیاری مدفوع هم از جمله این اختلالاته. از دست دادن 5 تا 10 درصد از وزن بدن فشار بر مثانه رو کم می کنه. دوری از نوشیدن کافئین که باعث افزایش ادرار می شه، هم به این بیماران کمک می کنه. تحقیق گران سوئدی در سال 2006 اعلام کردن که چاقی به خودی خود احتمال دچار شدن به CRF (یه مشکل برگشت ناپذیر کلیوی) رو سه برابر می کنه و خطر دچار شدن به سنگ کیسه صفرا رو هم بالا می بره.

 

9- چاقی بر رابطه جنسی اثر منفی میذاره

هر قدر زنی بیشتر اضافه وزن داشته باشه، احتمال اینکه در ایجاد رابطه جنسی مشکل داشته باشه، بیشتر می شه؛ و یکی از مهم ترین علل اون داشتن تصور بدنی منفی از خوده. کاهش 10 درصد از وزن بدن این مشکلات رو کم می کنه.

 

10- چاقی حضور فرد در بیمارستان رو با مشکل روبه رو می کنه

در بررسی انجام شده در سال 2008، تنها 10 درصد از بیمارستانایی که بخش اورژانس داشتن، دارای دستگاه های CT اسکن مخصوص افراد خیلی چاق بودن و تعداد اون دسته از دستگاه های MRI که توانایی پذیرش افراد خیلی چاق رو داشت، از این مقدار هم کمتر بود. تعداد ویلچرها، بازوبندهای فشارسنج و لباسای بیمارستانی که مناسب افراد خیلی چاق باشه، زیاد نیس.

 

11- چاقی بر کیفیت خدمات پزشکی اثر میذاره

بعضی پزشکان تصور خوبی از شخصیت بیماران چاق ندارن. یافته های پژوهشی که روی 2500 زن چاق انجام شد، نشون داد که 69 درصد از اونا گفتن که پزشکان نسبت به اونا پیش داوری کرده و اون طور که باید به اونا توجه نکرده ان. به گفته مرکز سیاستای غذای دانشگاه یل در امریکا پزشکان وقت کمتری واسه بیماران چاق صرف می کنن و در انجام تستای پیشگیری و غربالگری واسه اونا بی میل هستن.

 

12- چاقی بر توان باروری اثر منفی میذاره

به گفته جامعه علم باروری امریکا، چاقی مسئول 6 درصد از موارد ناباروری در زنونه. چربی فراوون ترشح استروژن بالا رو دلیل می شه که می تونه تخمک گذاری رو سرکوب کنه. تو یه مطالعه نشون داده شد که در زنان با BMI (شاخص توده بدنی) بیشتر از 29 از امکان بارداری کم شده و به ازای هر واحد افزایش BMI، اندازه شانس بارداری 4 درصد کم میشه.

 

13- چاقی بارداری رو پر خطر می کنه

امکان بروز دیابت حاملگی، مسمومیت حاملگی و زایمون سزارین در زنان چاق بیشتره که همه اینا واسه مادر و نوزاد خطرناکه. محققان بریتانیایی میگن که احتمال سقط جنین در زنان باردار چاق 67 درصد بیشتر از زنانیه که وزن متعادل دارن.

 

14- چاقی بر سلامت نوزاد شما اثر میذاره

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه هیوستون در تگزاس فهمیدن که چاقی دلیل بروز 7 مشکل جنینیه که از جمله اونا یعنی: اسپینابیفیدا (مشکل لوله عصبی)، مشکلای قلبی و دست و پاهای کوتاه. در این تحقیق 15 هزار مادر بررسی شدن که بیشتر از 10 هزار نفر از اونا نوزادانی با مشکلای جنینی به دنیا آورده بودن.

هر قدر چاق تر باشین، احتمال دچار شدن به سکته قلبی بیشتر شده و زودتر به این

آسیب گرفتار میشین

15- چاقی درمان آسم رو سخت می کنه

مطالعه انجام گرفته در موسسه ملی سلامت در دنور امریکا نشون داده که یکی از داروهای کلیدی درمان آسم که واسه کنترل ویز به کار میره، در افراد چاق 40 درصد کمتر پاسخگوه.

 

16- چاقی شما رو در شب از خواب بیدار می کنه

چاقی یکی از عوامل خطرساز دچار شدن به آپنه تنفسی در خوابه. چربی اضافی روی قفسه سینه و گردن می تونه راه های هوا رو تنگ و فعالیت اونا رو محدود کنه و بر کارکرد ریه اثر بزاره. این مسئله باعث می شه که شما در شب چندین بار بیدار شید تا بتونین تنفس کنین. آپنه در خواب علاوه بر این که باعث خستگی در روز بعد می شه، احتمال دچار شدن به مریضیای قلبی رو هم بالا می بره.

 

17- چاقی واسه استخدام شما مشکل ساز می شه

با در نظر گرفتن یافته های یه بررسی در سال 2008، امکان استخدام افراد چاق در مشاغل جور واجور کمتر بوده. یه مطالعه در سال 2007 روی بیشتر از 2800 نفر در امریکا هم نشون داد که بزرگسالان چاق 12 بار بیشتر از افراد عادی از بی عدالتیای استخدامی شاکی بودن و این رقم در افراد خیلی چاق 37 درصد بیشتر بود.

 

18- چاقا باید بیشتر پول خرج کنن

وقتی افراد چاق مریض می شن، بیشتر در خطر قرار دارن و هم اینکه باید واسه مراقبتای سلامتی، بیشتر خرج کنن. مثلا، تحقیق انجام گرفته در دانشگاه شیکاگو نشون میده که بین سالای 2001 و 2007 مخارج صرف شده واسه داروهای درمان دیابت نوع 2 در امریکا دو برابر شده چون که داروهای جدید گران تر بوده؛ ولی مۆثرتر نبوده ان. به گفته محققان، بعضی بیماران فقط با تغییر سبک زندگی شون از جمله کاهش وزن، ورزش و رعایت رژیم غذایی درست دیابتشان رو کنترل می کنن. کاهش وزنی که به صورت علمی با ورزش و رژیم غذایی درست انجام شه، از هزینهاتون واسه درمان دیابت نوع 2 کم می کنه. پس اگه نتونین وزن خود رو پایین بیارین، باید واسه داروهای بیشتری پول بپردازید.

 


منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *