18 علت بالا رفتن کراتین خون و روش های درمانی آن ها

تندرستی - پزشکی

: دلیل بالا رفتن کراتین خون می تونه به وجود اومده به وسیله کارکرد ناقص کلیه ها به دلیل مشکل کلیه ها باشه و یا اینکه شرایطی مانند تغییر در رژیم غذایی یا مریضی خاصی منتهی به مشکل در کارکرد کلیه ها شده. در این مقاله 16 دلیل بالا رفتن کراتین خون بیان شده.

کراتین تولید کننده کراتینینه. کراتین نقش مهمی در تولید انرژی در عضلات داره. کراتینین هم یه ملکول شیمیاییه که حاصل روند متابولیسم عضلات هستش. به طور تقریبی در هر روز 2 درصد از کراتین بدن به کراتینین تبدیل می شه. کراتینین از راه جریان خون به کلیه ها منتقل می شه. کلیه ها مقدار خیلی از این ماده رو تصفیه کرده و از راه ادرار از بدن خارج می کنن.

کراتین به دو دلیل داخلی و خارجی در خون به وجود میاد دلیل داخلی اینه که کراتینین ماده دفعی فعالیت ماهیچه ایه که در بدن به وجود میاد و دلیل خارجی این که بسته به اندازه پروتئینی که با خوردن غذا جذب بدن می شه، کراتینین زیاد می شه.

دفع کراتینین در جریان خون فقط به وسیله کلیه ها صورت میگیره پس اندازه گیری اندازه کراتینین در خون می تونه نشون دهنده کارکرد کلیه ها باشه. محدود طبیعی کراتینین در خانوما میان ۱/۱-۰/۵ و در مردان ۰/۶-۲/۱  میلی گرم در دسی لیتر خونه.

: 18 دلیل بالا رفتن کراتین خون و روشای درمانی اونا

 

دلایل بالا بودن اندازه کراتینین

هر گونه آسیب ای که کارکرد کلیه ها رو دچار مشکل کنه، اندازه کراتینین خون رو بالا می بره. این وسط باید تشخیص داده شه که دلیل مشکل کارکرد کلیه یا مشکل کلیه س یا کراتینین خون تازگیا زیاد شده و به وجود اومده به وسیله مشکل کلیه ها نیس. اگه سطح کراتینین تازگیا زیاد شده باشه، وضعیت برگشت پذیر و درمان راحت تر هستش.

 دلیل بالا رفتن کراتین خون چیه؟

 1. کم شدن اندازه آب بدن و یا کافی نبودن مقدار آب مصرفی به دلایلی مثل تب شدید، عرق کردن و پرادراری که باعث ایجاد غلظت خون و کاهش جریان خون در کلیه ها می شه و در آخر منتهی به کاهش کارکرد کلیه ها و افزایش کراتینین خون می شه.
 2. کم شدن اندازه استراحت بدن می تونه باعث افزایش کراتینین شه.
 3. مشکلات ادراری مانند ادرار خونی به مدت زمان طولانی و دفع پروتئین که در آخر باعث افزایش اندازه کراتینین خون می شه.
 4. مصرف داروهایی که باعث ایجاد مسمومیت کلیوی و کاهش کارکرد کلیه ها می شن.
 5. اگه مریضایی که دچار مشکل کلیوی هستن به عفونتایی به وجود اومده به وسیله سرماخوردگی، ذات الریه، عفونت روده ای و عفونت مجاری ادراری گرفتار شن، اندازه کراتینین در خون اونا در مدت زمان زیادی کوتاه زیاد می شه.
 6. نبود کنترل فشار خون بالا منتهی به افزایش کراتینین و اوره خون می شه.
 7. افزایش مصرف نمک: یکی از دلایل افزایش کراتین خون می تونه افزایش مصرف نمک و به دنبال اون افزایش فشار خون می تونه دلیل بالا رفتن کراتین خون باشه. (اگه مریض تنها سطح کراتینین خون اون بالا باشه ولی فشار خون و التهاب و ورم کلیه نداشته باشه، باید مصرف نمک رو در رژیم غذایی خود کم کنن. اما اگه هم مریضی ورم و هم فشار خون داره به طور سختگیرانه ای مصرف نمک رو یا حذف و یا بسیار محدود کنه).
 8. افزایش مصرف پروتئین: رژیمای غذایی که شامل مقدار زیادی پروتئین هستن، تولید مواد زائد نیتروژن دار رو زیاد می کنن، و از این روش فشار وارد بر کلیه ها زیاد شده و اندازه کراتینین خون زیاد می شه. 
 9. خوردن گوشت قرمز، گاو، گوسفند،میگو، ماهی و تخم مرغ و هر خوراکی که پروتئین بالایی داره، می تونه دلیل بالا رفتن کراتین خون باشه.
 10. خوردن زیادتر از اندازه مواد لبنی 
 11. مصرف ییش از حد حبوبات 
 12.  دیابت
 13. مصرف بعضی داروها، مانند سایمتدین بعضی وقتا باعث بالا رفتن عجیب کراتینین می شه.
 14. عفونت و انسداد مجرای ادرار هم به بالا رفتن سطح کراتینین میرسه.
 15. داروهای شامل کراتین می تونن اندازه کراتینین خون رو بالا ببرن (مانند ونکومایسین، جنتامایسین و سفوکسیتین).
 16. مصرف زیادتر از اندازه داروهای مسکن
 17. مصرف مواد غذایی دارای پتاسیم بالا مانند موز،تخم کدو و کنجد  
 18. مصرف زیادتر از اندازه مایعات کافئین دار مانند قهوه و …

موادغذایی مناسب کم کننده کراتین خون

 • چای برگ گزنه
 • گون
 • جو
 • خوردن سبزیجات تازه 
 • چای بابونه

 

 • ریواس
 • ریشه قاصدک

گروه مادر و کودک ستاره 

.

منبع : setare.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *