182 نوع باکتری روی پوست هستند

تا حالا به باغ وحشی رفته اید که 180 نوع حیوان جور واجور در اونجا در کنار هم زندگی کنن؟ تصورش رو بکنین، اینجور باغ وحشی با این همه حیوانات جورواجور، دیدنش چه لذتی داره! محققان میگن هممون همین الان اینجور باغ وحشی رو روی دستای خودمون داریم! یعنی اگه می تونستیم یه جفت عینک که قادر بودن کار میکروسکوپ رو بکنن به چشمون مون بزنیم، 182 نوع باکتری جورواجور رو با شکلا و رنگای جور واجور روی پوست مون می دیدیم که مثل حیوانات یه باغ وحش در کنار هم زندگی می کردن.

شاید با این حرفا، حسابی از واسه وجود این همه مهمون نخونده نگران شید و به این فکر بیفتین که صابونا و مایع دستشویی بهتری جفت و جور کنین، ولی اصلا جای نگرانی نیس. بلکه مارتین بلاسر- متخصص میکروب شناسی از دانشگاه پزشکی نیویورک – در این باره میگه: «خیلی از باکتریای روی پوست، زندگی صلح آمیزی با ما دارن و حتی بعضی از اونا واسه ما بسیار مفیدن.» پوست وسیع ترین عضو بدنه که همه سطح بدن رو پوشونده، پس بعید به نظر نمی رسه که این سرزمین وسیع، ساکنان زیادی هم داشته باشه.

دکتر بلاسر و همکارانش در مطالعه خود از پوست بازوی شش فرد جوون نمونه ورداری کردن تا بتونن ساکنان وسیع ترین عضو بدن رو سرشماری کنن. سرپرست این گروه تحقیقاتی میگه: « 182 گونه متفاوت از باکتریا روی پوست سالم زندگی می کنن که به نظر می رسه این تعداد به 250 گونه هم برسه». کارشناسان میگن که یه باغ وحش خوب، معمولا فقط 100 تا 200 حیوان جورواجور داره. با این حساب فقط پوست بازوی آدم به تنهایی، یه باغ وحش تموم عیار از شکلای جور واجور باکتری هاست.

باکتریا، هم خوب دارن و هم بد

باکتریا موجوداتی تک سلولی هستن که می گن قدیمی ترین ساکنان زمین هستن. خیلیا خاطره خوشی از باکتریا ندارن و اونا رو مسئول بعضی مریضیای پوستی مثل جوش، باد سرخ و جذام می دونن. ولی باکتر یایی در خیلی از مناطق پوست و مخاط زندگی می کنن که نقش مهمی در حفظ سلامت بدن شما رو دوش دارن، مثلا باکتریای ساکن دستگاه گوارش، وظایف سخت و طاقت فرسایی رو رو دوش دارن و بدون این باکتریای به درد بخور، بدن آدم نمی تونه سالم بمونه.

کارشناسان میگن: تعداد باکتریای موجود در بدن آدم نسبت به سلولای بدن یه به 10 هستش، یعنی تعداد باکتریای بدن، یه دهم سلولای بدنه. سرپرست این گروه تحقیقاتی میگه: «خیلی از باکتریای ساکن سطح پوست واسه سلامت اون مفیدن. پس اگه شما با شستشو تکراری، این باکتریا رو از سطح پوست خود پاک کنین، سلامت پوستتون رو به خطر خواهید انداخت.»

DNA انگشت می زنه

قبل از اینم مشخص شده بود که تعداد زیادی باکتری روی پوست بدن زندگی می کنن، ولی روشی که این گروه تحقیقاتی واسه ردیابی این باکتری ها استفاده کرد، منحصر به فرد بود. اونا از روشی براساس شناسایی DNA باکتریا استفاده کردن که به محققان این امکان رو می داد که سرشماری دقیقی از تعداد باکتریای سطح پوست به عمل بیارن.

با به کار گیری این روش جدید، محققان موفق به شناسایی 8 درصد باکتریای سطح پوست شدن که تا کنون کشف نشده بودن.

از بین تموم باکتریای سطح پوست، چهار خونواده از ساکنان اصیل و قدیمی پوست هستن که همیشه روی پوست مون زندگی می کنن که شامل استافیلوکوک، استرپتوکوک، پروپینی باکتریا و کورنیا باکتریا هستن. این چهار خونواده، حدود نصف باکتریای سطح پوست رو تشکیل میدن. تجمع باکتریا، بعضی وقتا به سطح پوست میان و بعضی وقتا می رن. جالبه بدونین روی سطح پوست هر کدوم از شما، بعضی وقتا، جمعیت باکتریا تغییر می کنه، ولی یه گروه از باکتریا همیشه در اونجا باقی می مانند.

این گروه تحقیقاتی در مطالعه خود از سه خانوم و سه آقا دعوت به همکاری کرد و از باکتریای سطح پوست هر دو جنس نمونه ورداری کرد. به نظر می رسد فرقایی در تعداد باکتریای سطح پوست خانوما و آقایون هست.

ژلای ضدعفونی کننده

تازگیا کالاهایی به بازار اومده که به عنوان ژلای ضدعفونی کننده دست نامیده می شن. شاید شما این اجناس جدید رو در داروخونها دیده باشین. با به کار گیری این ژلای جدید میشه باکتریای سطح پوست رو کم کرد، همون کاری که آب و صابون انجام میدن. این اجناس، الکل دارن. وقتی که شما به آب و صابون دسترسی ندارین، می تونین واسه ضدعفونی کردن پوست دستتون از این ژلا استفاده کنین. تولیدکنندگان این اجناس میگن که این ژلا بسیار سریع عمل می کنن و اثری روی پوست شما باقی نمی گذارن. پس از به کار گیری این اجناس، شما احساس نمی کنین که پوستتون چسبناک شده. در بعضی از این اجناس، فرآورده های نرم کننده پوست مثل آلوئه ورا هم اضافه شدن.

بعضی از این نوع ژلا علاوه بر باکتریا، می تونن قارچا و ویروسای موجود در سطح پوست رو هم در عرض چند ثانیه از بین ببرن. اینطوری این ژلا به حفظ بهداشت پوست کمک زیادی کرده و از خیلی از عفونتا پیشگیری می کنن.

یکی از مشکلات استفاده دراز مدت از این ژلا، خشکی پوست است، به خاطر همین، مواد مرطوب کننده و نرم کننده به اونا اضافه می شه.

زخمای پوست تون رو جدی بگیرین

با اینحال همه باکتری روی سطح پوست ، نباید زخمای پوست تون رو ساده بگیرین و خیلی راحت از کنار اونا بگذرید. خیلی اوقات بدون اینکه خودتون فهمیده باشین، خراشای ریزی روی پوست درست می شن که میکروبا می تونن از این محلا وارد بدن شن. باکتریا می تونن به سرعت به لایه های عمقی تر پوست رفته و وارد گره های لنفاوی شن و از اونجا به همه جای بدن پخش شن.

پس واسه جلوگیری از بروز عفونت در پوست:

* هر روز باید زخم تون رو با آب و صابون بشورید.

* از یه کرم یا پماد آنتی بیوتیک روی زخم تون استفاده کنین.

* بانداژی که روی زخم تون می ذارین باید به طور کامل تمیز باشه، چون به نابودی باکتریا کمک زیادی می کنه. این بانداژ رو مرتب عوض کنین.

تورم، قرمزی، درد و ترشحات چرکی همه نشون دهنده عفونت پوست شماس. در این شرایط هرچه سریع تر با دکتر مشورت کنین.

نازنین دربندی

هفته نامه سلامت

*

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *